Wprowadzono 3. stopień zagrożenia. Służby ratunkowe wydały ostrzeżenia dla Polaków

Wprowadzono 3. stopień zagrożenia. Służby ratunkowe wydały ostrzeżenia dla Polaków Źródło: pikio.pl

Polacy powinni mieć się na baczności i być na bieżąco z najnowszymi ostrzeżeniami. Nie ma żartów - chodzi o zagrożenie zdrowia, a także życia. Służby ratunkowe zdecydowały się wprowadzić 3. stopień zagrożenia.

Polacy tak jak nigdy wcześniej powinni przedłożyć swoje zdrowie i życie nad przyjemności. Służby ratunkowe apelują, by nie podejmować lekkomyślnych decyzji i śledzić ostrzeżenia.

Polacy muszą uważać w górach. Mogą przypłacić to życiem

Ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mają pełne ręce roboty. Nie ma dnia, aby nie musieli interweniować nawet na niższych wysokościach. Dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego potwierdza, że sytuacja w Tatrach jest bardzo zła. TOPR ogłosił 3. stopień zagrożenia lawinowego. Dane z 29 lutego potwierdzają, że na samym Kasprowym Wierchu leży 187 cm śniegu. Na szczycie temperatura oscyluje w okolicach 11 kresek poniżej zera.

3. stopień zagrożenia obowiązuje na wysokościach powyżej 1900 m n.p.m. Poniżej tej granicy obowiązuje 2., nadal niebezpieczny, stopień zagrożenia lawinowego. Sytuacji nie poprawia bardzo silny wiatr wiejący ze zmiennych kierunków, który kumuluje pokrywę śnieżną. Śnieg nie jest dość zbity i nawet przy małym obciążeniu może wystąpić niebezpieczna lawina. Mogą pojawiać się także samoistnie.

Ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego prawie codziennie wylatują do interwencji

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ratownicy TOPR przestrzegają turystów przed wyruszaniem w Tatry. Choć widoki na pewno zapierają dech w piersiach, to lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wszystkie szlaki są przykryte świeżą warstwą śniegu, a na szczytach w ciągu ostatnich 24 godzin przybyło 20 cm pokrywy. Poza tym najczęściej pod nieprzetartymi szlakami zalega lód. Łatwo o wypadek - o własnych siłach możemy już nie wrócić do schroniska.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje autorka kultowego serialu. Oglądały go miliony Polaków, ogromna strata
2. Co myśli mężczyzna-ginekolog podczas badania pacjentki? Szczere wyznania lekarzy

W ciągu ostatniego tygodnia TOPR musiał podjąć kilka interwencji. Najczęściej chodziło o turystów, którzy pomylili trasy i zwyczajnie zgubili się w Tatrach. Nie brakowało poważnych urazów kolan, nóg, rąk, a także twarzy. Niewinne stłuczenia mogą uniemożliwiać dalszą wędrówkę. Wiele osób nie zabiera ze sobą raków i czekanów - przykładem byli turyści, którzy bez tych narzędzi nie dali rady sami dotrzeć na Kasprowy. Musieli zostać zwiezieni do Zakopanego. We wtorek kolejna turystka doznała obrażeń - spadła 150 m po stromym zboczu. Z racji silnego wiatru, który uniemożliwiał zabranie kobiety bezpośrednio helikopterem, ratownicy musieli iść po nią z Morskiego Oka. Wszystko skończyło się dobrze, jednak warto wyciągnąć wnioski.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Lekarze nie chcieli zakwalifikować jej do przeszczepu. Wszystko przez bardzo rzadkie schorzenie
  2. Wspaniałe wyniki Kamila Stocha w Lahti. Polak faworytem konkursu
  3. Alicja Bachleda Curuś potwierdziła dobrą nowinę. Dołączamy się do gratulacji
  4. Kościół w Polsce wprowadza diametralne zmiany. Wszystko przez koronawirusa
  5. Czadoman ujawnił sekret dotyczący Zenka Martyniuka. Fani nie dowierzają
  6. Przed snem włóż czosnek pod poduszkę. Efekty powalają

Źródło: Polsat News

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News