Już pewne. Wiemy co czeka 3 miliony Polaków na jesieni

Już pewne. Wiemy co czeka 3 miliony Polaków na jesieni Źródło: Fot. Kancelaria Premiera z Flickr/CC PDM 1.0

Lada moment Polacy będą musieli podjąć bardzo ważną decyzję. Już jesienią czekają nas ogromne zmiany dotyczące aż trzech milionów obywateli. Do planu przystąpią kolejne firmy - będą to zarówno mali, jak i średni przedsiębiorcy. Najnowsze informacje dotyczą naszych finansów.

Już jesienią 2020 Polacy przystąpią do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Istnieje on od 2019 roku, pierwsza faza została wprowadzona w lipcu. Wówczas dotyczył on przedsiębiorców zatrudniających powyżej 250 osób. Pandemia koronawirusa opóźniła kolejne etapy. Mimo to w końcu przyszła pora na małe i średnie przedsiębiorstwa. 

Polacy lada moment będą musieli podjąć ważną decyzję

Jesienią 2020 roku do programu przystąpią kolejne firmy. Będą to średnie i małe przedsiębiorstwa, czyli te zatrudniające od 50 do 249 pracowników oraz od 20 do 49. Według pierwotnego planu ten etap miał nastąpić w kwietniu bieżącego roku, niestety tak się nie stało z powodu pandemii koronawirusa. Do programu przystąpi łącznie 80 tysięcy firm, zatrudniających około trzech milionów osób.

Umowy o zarządzanie PPK muszą zostać zawarte do 27 października, z kolei umowy o prowadzenie kont do 10 listopada. Po upływie tego terminu na konta osób przystępujących do programu trafią pierwsze środki. 

Pierwsza faza wdrażania PPK dotyczyła 2,9 miliona pracowników firm zatrudniających powyżej 250 osób. Jedynie 39 procent z nich zdecydowało się na odkładanie w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Współtwórca PPK, Paweł Borys, zauważył, że przedtem z indywidualnych form oszczędzania na emeryturę korzystało mniej niż milion osób. W tej chwili z PPK i PPE korzysta już ok. 1,5 miliona osób. 

Paweł Borys wyraził również obawę, że kolejne etapy wdrażania mogą być o wiele trudniejsze niż pierwszy. Podobno już wcześniej dochodziło do sytuacji, w których pracodawcy mieli namawiać pracowników, by nie korzystali z PPK, szantażując ich odebraniem premii. Współtwórca programu obawia się, że w mniejszych formach takich sytuacji może być znacznie więcej ze względu na dodatkowe obciążenie dla pracodawcy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Program jest dobrowolny, jednak wszystkie osoby pomiędzy 18. a 55. rokiem życia są do niego wpisywane automatycznie. Z programu można zrezygnować w każdym momencie poprzez złożenie odpowiedniej deklaracji. Co ważne, procedura musi być powtarzana co cztery lata lub przy każdej zmianie miejsca pracy. 

Podstawowe założenie zakłada odkładanie 2 procent miesięcznych wynagrodzeń. W przypadku najniższych pensji będzie to 0,5 procent. Kolejne 1,5 jest dokładane przez pracodawcę. Zarobki na poziomie 3 tysięcy złotych brutto dają nam składkę w wysokości 60 złotych. Z kolei przy pensji o wysokości 5 tysięcy złotych, będzie to już 100 złotych. Każdy dostaje również 250 złotych dopłaty powitalnej oraz 240 złotych dopłaty rocznej. 

Dzisiaj grzeje: 1. Tysiące fanów modliło się za niego. Rodzina przekazała właśnie pilną wiadomość o Jerzym Stuhrze

2. Nie żyje wielokrotnie nagradzana dziennikarka TVP. Polskę obiegła tragiczna wiadomość

3. Pilna wiadomość dotycząca zdrowia Jerzego Stuhra. Wiemy jak się czuje

Polacy już lada moment staną przed tym ważnym wyborem. Jak wiele osób zdecyduje się na korzystanie z programu, ile zrezygnuje? Aż 3 miliony obywateli jesienią będzie musiało podjąć tę ważną decyzję. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kamil: „55 kg to górna granica wagi kobiety. Od 60 zaczynają się wielkie uda i cellulit, ohydne”
  2. Robert Kubica ma wielkie problemy zdrowotne? Jego słowa zmartwiły kibiców, jest poważnie
  3. Ogromna akcja CBA w polskim mieście. Kilkadziesiąt zatrzymanych, bardzo głośne nazwiska
  4. Przeszywające wyznanie Kamila Sipowicza. Nikt nie miał pojęcia o tajemnicy grobu Kory
  5. Wielkie zaskoczenie, Biedronka wprowadza ogromne zmiany. Klienci przecierają oczy ze zdumienia
  6. Widzisz w jajku biały skrętek lub czerwoną plamkę? Koniecznie musisz wiedzieć, co oznaczają
  7. Zakupy zrobisz nawet z łazienki. Biedronka obiecuje darmową dostawę, warunek jest tylko jeden
  8. Co oznacza biała piana w słoiku z ogórkami? Przyczyny mogą cie zaskoczyć
  9. Krzysztof Jackowski przepowiedział, co stanie się w Polsce we wrześniu. Czy uczniowie wrócą do szkół?

Źródło: MSN, Gazeta PL

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News