Polacy, lockdown
pixabay.com vperemencom
Weronika Wasiak - 26 Października 2020

"To nie jest pierwszy i ostatni lockdown". Pilne ostrzeżenie dla Polaków, padła kluczowa data

Polacy mają poważne powody do zmartwień? Drugi lockdown długo znajdował się pod znakiem zapytania, aż w końcu stał się rzeczywistością. Eksperci nie mają wątpliwości, że to jeszcze nie koniec.

Polacy każdego dnia zadają sobie pytanie, jak będzie wyglądać jutro. Epidemia koronawirusa stale zmienia swój wiek i w momencie, gdy wszyscy są przekonani o jej odwrocie, ona zdwaja swoją siłę. Po wiosennej izolacji wszyscy mieli nadzieję, że teraz będzie już tylko lepiej. Niestety, w połowie października rząd był zmuszony ponownie zaostrzyć restrykcje. Co dalej?

Incydent przed domem Andrzeja Dudy i jego rodziny. Interweniowała Kinga DudaIncydent przed domem Andrzeja Dudy i jego rodziny. Interweniowała Kinga DudaCzytaj dalej

Drugi lockdown nie jest ostatnim? Polacy nie to chcieli usłyszeć

Pediatra, immunolog, ekspert ds. COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski, jak przytacza RMF24, wprost przyznał, że wirus rozprzestrzenia się bez żadnej kontroli.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Czytaj dalej

Chociaż w ostatnich dniach zamknięte zostały restauracje, siłownie czy baseny, w sklepach znów panują ograniczenia liczby klientów, a maseczki należy nosić także na powietrzu, według eksperta, jeżeli zastosowane nie zostaną o wiele bardziej radykalne środki, to będzie tylko gorzej.

- Mamy wciąż większość osób nieskontaktowanych z wirusem i zakażenie szerzy się właściwe bez żadnej kontroli, a w związku, z tym, że wskaźnik R reprodukcyjności wirusa jest na poziomie 2, to z każdej osoby chorej mamy po tygodniu, dziesięciu dniach - dwie kolejne, co powoduje, że liczba zakażonych rośnie w tempie wykładniczym. W związku z tym, jeżeli nie powstrzymamy tego procesu niepełnym lockdownem, to prognoza jest zła, czyli będzie coraz więcej przypadków - mówił.

Ponadto, dr Grzesiowski zwrócił uwagę, że w ostatnich dniach liczba zarażeń wydaje się wypłaszczać. Przypomniał również, że gdy z początkiem października dobowa liczba nowych przypadków wynosiła niespełna 10 tysięcy, nie zrealizowały się ówczesne prognozy. Ekspert jest zdania, że wdrożenie ograniczeń w kontaktach międzyludzkich zdaje się przynosić efekty, co jednak nie oznacza, że możemy odetchnąć z ulgą.

- Jeżeli zakażeń będzie dalej przybywać w tym tempie, to będziemy mieli przed sobą w kraju poważny kryzys opieki zdrowotnej - stwierdził immunolog podkreślając, że kluczowe będzie wynalezienie szczepionki - Leki przeciwwirusowe są często mało skuteczne w sytuacji, kiedy u danej osoby wirus się już rozwinie. Poza tym, taki człowiek zaraża innych, więc nie uda się powstrzymać wirusa lekiem. Dzięki niemu możemy jedynie zminimalizować śmiertelność wśród chorych - dodał.

Według dr Grzesiowskiego, mimo ciągłej walki, sytuacji epidemiologicznej w Polsce wciąż nie można nazwać stabilną. Zakażeń raz jest mniej, a innym razem kilkukrotnie więcej. Zdaniem eksperta, w świetle takich wydarzeń jesteśmy wręcz skazani na działania pulsacyjne - wprowadzanie lockdownów, znoszenie ich i ponowne wprowadzanie. Wygląda więc na to, że obecny może nie być ostatnim.

Dzisiaj grzeje:

1. Wojsko wychodzi na ulice w Polsce. Morawiecki właśnie wydał nowe zarządzenie

2. Najmłodsi uczniowie też zaczną naukę zdalną? Znamy stanowisko ministra edukacji

3. Zewsząd dochodzą słowa wsparcia. Beata Kozidrak przerwała milczenie

- Tego musimy nauczyć całe społeczeństwo. To nie jest pierwszy i nie ostatni lockdown. Wszystko będzie zależało od wydolności ochrony zdrowia. Cykl powinien wynosić ok. dwóch miesięcy - lockdown dwa tygodnie i spadek zachorowań, potem odmrażamy, puszczamy dzieci do szkół - powoli rozpowszechnienie wirusa wzrasta i ponownie robimy lockdown. Takich powtarzających się cykli może być jeszcze wiele przed nami. Lepiej żeby były wprowadzane wcześniej, ale były łagodniejsze, żeby nie wpływać zbyt negatywnie na gospodarkę - wyjaśniał dr Paweł Grzesiowski.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niewidomy pies w końcu zobaczył swoją rodzinę. Trudno się nie wzruszyć
  2. Ohydnie obraziła Justynę Kowalczyk, teraz napisała znowu. Biegaczka zdecydowała, czy pozwie hejterkę do sądu
  3. Wjechał w tłum protestujących kobiet, jedną ciągnął 100m. Porażające sceny, karetka na miejscu
  4. Prymas Polski bez skrupułów zaapelował do strajkujących kobiet. Przesadził?
  5. Wiemy, co stanie się w najbliższych dniach w Polsce. Protestujący wprowadzą chaos w całym kraju
  6. Szkoły sparaliżowane. System do nauki zdalnej przestał działać, fatalna sytuacja
  7. Polacy masowo popełniają okropny błąd podczas gotowania gołąbków. Właśnie dlatego kapusta jest twarda i niesmaczna

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: RMF24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News