Polskie szpitale pilnie zaapelowały do Polaków. Liczy się każda godzina, sytuacja nie była tak zła od dawna

Polskie szpitale pilnie zaapelowały do Polaków. Liczy się każda godzina, sytuacja nie była tak zła od dawna Źródło: Wikimedia/Lestath

Polacy w potrzebie, tak źle nie było od dawna. Sytuacja jest poważna, szpitale apelują o szybką pomoc. Każda godzina, a nawet minuta jest na wagę złota. Tylko dzięki pomocy, szpitale będą w stanie funkcjonować oraz wykonywać skomplikowane operacje ratujące życie.

Polacy w ostatnich miesiącach nie oddają krwi tak chętnie jak przedtem. Epidemia koronawirusa sprawiła, że większość nie opuszcza swych domów bez większej potrzeby. Sytuacja dramatycznie odbiła się na polskich szpitalach, w których zaczęło brakować krwi. To tylko dzięki niej są oni w stanie wykonywać poważne zabiegi, od których zależy nie tylko zdrowie, ale też życie. 

Polacy w potrzebie, sytuacja w szpitalach jest dramatyczna

Centra Krwiodawstwa czekają na chętnych, którzy zechcą podzielić się krwią. Pamiętajmy, że ten drobny gest może uratować komuś życie. Krew oraz jej składniki podaje się głównie pacjentom z nowotworami, w trakcie chemioterapii oraz po niej. Krwi potrzebują również pacjenci wymagający transplantacji, kardiochirurgicznych czy operacyjnych zabiegów. U wielu pacjentów występują braki krwi oraz jej składników, zaburzenia krzepnięcia. Osoby po oparzeniach i wypadkach także potrzebują pomocy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Strony Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zamieszczają informacje o tym, jak wygląda bieżący stan zapasów krwi oraz jej składników. Potrzebne jednak są wszystkie grupy krwi, ze względu na to, że istnieją biorcy o różnych grupach. Najbardziej oczekiwana jest grupa krwi 0 RhD-, ponieważ w nagłych przypadkach można ją przetoczyć każdemu biorcy. 

Dzisiaj grzeje: 1. 4-latka nagle wybiegła z toalety w McDonald's. Mama spojrzała na jej nogi i pobladła, natychmiast chwyciła za telefon

2. Katarzyna Dowbor padła ofiarą oszustów. Gwiazda została wykorzystana w przykry sposób

Oddawanie krwi to proces zupełnie bezpieczny, nie szkodzi też w żaden sposób zdrowiu. Na każdym etapie używany jest jednorazowy sprzęt, nie istnieje więc możliwość zakażenia czynnikami chorobotwórczymi. Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachowują szczególne środki ostrożności. Wprowadzone zostały procedury, które polegają na wstępnej kwalifikacji dawców oraz kandydatów na dawców krwi. Przeprowadza się wywiad, który ma na celu ustalenie, czy potencjalny dawca mógł mieć kontakt z zakażonymi osobami, mierzona jest temperatura ciała. Personel natomiast wyposażony jest w środki ochrony osobistej. Zachowywany jest również dwumetrowy dystans społeczny.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ważny apel 20 organizacji pacjentów. Ruszył akcja "STOP CELEBRYTYZACJI PSEUDONAUKI"
  2. Nie żyje selekcjoner reprezentacji Brazylii. Jeszcze niedawno prowadził kadrę na mundialu
  3. 13-latka poszła na spacer z amstaffem. Po drodze minęła ich 11-latka ze szczeniakiem, skutki spotkania są opłakane
  4. Księżna Kate podjęła ważną decyzję. Chodzi o jej 5-letnią córeczkę, Brytyjczycy zdumieni
  5. Małgorzata Socha w trudnej sytuacji. Mama aktorki przekazała smutne informacje
  6. Trzycyfrowe ceny czereśni sięgnęły absurdu. Klienci są wściekli

źródło: msn.news

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News