Jedziesz na święta samochodem? Może dostać nawet 5 tysięcy złotych kary

Jedziesz na święta samochodem? Może dostać nawet 5 tysięcy złotych kary Źródło: Pexels

Polacy wyruszą dziś masowo w długie i nieco krótsze podróże, udając się na świąteczne spotkania z rodziną oraz przyjaciółmi. Policja przestrzega, aby przy tej okazji zachować na drogach rozsądek i szczególną uwagę. Na łamiących prawo kierowców czekać będą bowiem wysokie mandaty oraz grzywny.

Polacy, którzy planują dziś wsiąść za kierownicę, powinni pamiętać o rozpoczynającej się akcji "Bezpieczny weekend - Boże Narodzenie". Od 24 do 29 grudnia na drogach spotkać będzie można dużo więcej policyjnych partoli. Funkcjonariusze będą się starali upłynniać ruch, ale także zapewniać podróżującym bezpieczeństwo. Jak zaznaczają, kierowcy powinni przede wszystkim zwracać uwagę na nieprzekraczanie prędkości oraz pieszych, których także w tych dniach na drogach przybędzie.

Polacy muszą dziś szczególnie uważać za kierownicą

W rozmowie z Dziennik.pl podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przypomniał, że osoby wsiadające za kierownicę powinny także pamiętać o zachowywaniu na drodze bezpiecznego odstępu od poruszającego się przed nimi samochodu. Nieuwaga może skończyć się tragedią oraz wysokimi karami.

- Czasem jeden zbyt blisko jadący samochód może spowodować karambol. A za kolizję będącą konsekwencją najeżdżania na zderzak może grozić kilkaset złotych mandat lub wniosek do sądu o ukaranie i nawet 5 tys. zł grzywny - przekazał policjant.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Podinsp. Kobryś przypomniał także najważniejsze zasady poruszania się po autostradzie. Wyliczył przy tym, za co dokładnie można zostać ukaranym.

Dzisiaj grzeje: 1. Matka jechała pociągiem z chorym synkiem. Nagle podszedł do niej mężczyzna i położył jej na kolanach kartkę
2. Smutne wieści ze szpitala ws. Pawła Królikowskiego. Jego syn ujawnił, nadchodzące święta będą bolesne dla rodziny

- W Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; w przypadku drogi dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, musi zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni. Za bezzasadną jazdę lewym pasem grozi 100 zł mandatu. (...)  Przepisy nie precyzują minimalnej prędkości na autostradzie czy drodze ekspresowej, ale jeśli kierowca będzie jechał zbyt wolno – w szczególności lewym pasem - i blokował ruch, może dostać mandat za jazdę z prędkością utrudniającą ruch innym. Wynosi nawet 200 zł, do tego 2 punkty karne - przekazał funkcjonariusz.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Smutne święta Jarosława Kaczyńskiego. Jak będą wyglądać w tym roku?
  2. Emerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacji
  3. Andrzej Piaseczny przekazał radosną nowinę. Z całego serca gratulujemy!
  4. Świeżo upieczony tata, 72-letni Karol Strasburger, wydała apel w sprawie dziecka. Powalająca wiadomość o małej córeczce
  5. Znany z "Barw szczęścia" i "Pensjonatu pod Różą" spowodował wypadek w Warszawie. Policja ujawniła porażające informacje

Źródło: Dziennik.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News