Polacy wielkie zmiany
Pikio.pl
Joanna Szwalikowska - 22 Listopada 2020

Minister ujawnił wielkie zmiany dla Polaków po 40. roku życia. Zacznie się już w styczniu

Polacy po 40. roku życia muszą przygotować się na ogrom zmian, jakie zostaną wprowadzone już w styczniu. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie programu odbudowy zdrowia Polaków. Zakłada on między innymi ocenę stanu zdrowia u osób 40 plus, poszerzona ma zostać również Krajowa Sieć Onkologiczna.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, iż już od stycznia Polacy mogą spodziewać się programu odbudowy zdrowia Polaków. Jest to odpowiedź na dominację koronawirusa na temat zdrowia publicznego w ciągu ostatnich miesięcy, tymczasem bardzo ważnym zadaniem jest również opieka nad osobami cierpiącymi na choroby kardiologiczne czy onkologiczne. To właśnie te ostatnie przypadłości są głównym zabójcą w naszym kraju. 

Pacjentka bez spodni i bielizny na podłodze w polskim szpitalu, przykry widok. Jest oświadczenie szpitalaPacjentka bez spodni i bielizny na podłodze w polskim szpitalu, przykry widok. Jest oświadczenie szpitalaCzytaj dalej

Wielkie zmiany dla Polaków powyżej 40. roku życia

- Jesteśmy w sytuacji, gdzie przestrzeń dyskusji na temat zdrowia publicznego zdominował covid, ale ma to swoje negatywne konsekwencje. Zgony z powodów innych niż covidowe przyrastają. Dlatego przyglądamy się bacznie temu, co się dzieje z dostępnością służby zdrowia - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Zdaniem szefa resortu w ostatnich miesiącach leczenie stało się mniej dostępne niż przed wybuchem epidemii w Polsce. Uważa, że ograniczenie dostępności leczenia dla pacjentów zostało spowodowane przekształceniem części łóżek w tzw. covidowe. Jeśli mowa natomiast o pozostałych zakresach wynika to z przejścia na teleporady. 

- Zleciłem NFZ stałe monitorowanie dostępności do wizyt w trybie bezpośredniej wizyty - mówił Niedzielski. Kontrola ma dotyczyć również możliwości dodzwonienia się do przychodni. Zespół miał opracować wytyczne na temat tego, kiedy powinna lub nie powinna być stosowana teleporada. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

- Hasło "zostań w domu" nie dotyczy kontynuacji leczenia, sytuacji gdy źle się czujemy. Lekarza trzeba odwiedzać. To ważne rzeczy, które decydują o naszym zdrowiu - dodał Niedzielski. Zaniedbanie naszego zdrowia grozi bardzo przykrymi skutkami w przyszłości. Pamiętajmy, że im wcześniej dana choroba zostanie wykryta, tym większe szanse są na leczenie z pozytywnym skutkiem. 

Program odbudowy zdrowia Polaków ma być oparty na czterech filarach. Pierwszym z nich będą profilaktyczne badania dla osób powyżej 40. roku życia, które zapowiadał już wcześniej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Drugi filar to zniesienie limitów w AOS, ma to umożliwić nadrobienie deficytu wygenerowanego przez koronawirusa. 

Trzecim etapem będzie zwiększenie dostępności, a także poprawa jakości leczenia w obszarach chorób cywilizacyjnych,mowa tutaj przede wszystkim o onkologii oraz kardiologii. Minister zapowiedział również powstanie Krajowej Sieci Kardiologicznej na wzór KSO. Czwartym filarem ma zostać natomiast wzmocnienie ochrony zdrowia psychicznego. Izolacja oraz ograniczenie kontaktów społecznych mogą mieć bardzo negatywny wpływ na psychikę,  dlatego zadbanie o ten obszar jest bardzo ważnym elementem w odbudowaniu zdrowia Polaków. 

Dzisiaj grzeje:

  1. Księżna Kate i książę William przekazali smutną wiadomość. "Będziemy za nim bardzo tęsknić"
  2. Planujesz iść do galerii handlowej? Uważaj, na miejscu możesz spotkać nie tylko obsługę sklepów, nieoficjalne doniesienia mediów
  3. Młodsza siostra powiedziała Julii, jaką dostała pracę domową z religii. Kobieta wpadła w szał

- Rozbudowa systemu covidowego nie może odbywać się kosztem systemu niecovidowego. Nasz wniosek generalny jest taki, aby placówki opieki zdrowotnej były bardziej dostępne dla pacjentów i żebyśmy zaczęli pracować tak jak przed epidemią na rzecz pacjentów nie zakażonych wirusem SARS-CoV-2 - mówił profesor Bolesław Samoliński, cytowany przez Interię. Jak przyznał, w systemie opieki zdrowotnej niecovidowym nastąpił prawdziwy lockdown. 

- Według przeprowadzonych badań pandemia ma ogromne skutki dla zdrowia psychicznego Polaków. Odosobnienie, ograniczanie kontaktów ma szczególne konsekwencje w grupie młodzieży. Będziemy kontynuować proces rozbudowy opieki środowiskowej - mówił szef resortu zdrowia. 

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Okuliści ostrzegają. Nieoczywisty objaw COVID-19, który może pojawić się jako pierwszy
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Matylda Damięcka przekazała najsmutniejszą wiadomość. Jego serce nie wytrzymało, kondolencje docierają z każdej strony
  4. Niezbędna pomoc, śmiertelna choroba postępuje. Andrzej Duda apeluje w imieniu rodziny mężczyzny
  5. 24-latka z Sosnowca zostawiła na ulicy 3-letniego synka, teraz się tłumaczy. Przerażające słowa, ręce opadają
  6. Gołąbki duszone w kapuście kiszonej. Rewolucyjny przepis, nawet Gessler nie zrobi lepszych
  7. Prowadzisz chów albo hodowlę? Już niebawem startuje kolejne dofinansowanie, można otrzymać nawet 100 tys. zł
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Interia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News