Dramatyczna sytuacja Polaków za granicą. Czeka ich ciężki czas

Dramatyczna sytuacja Polaków za granicą. Czeka ich ciężki czas Źródło: CLAUDIO REYES/AFP/East News

Polacy znaleźli się w sporych tarapatach. Ci, którzy przebywają za granicą, są zmuszeni liczyć na pomoc polskich władz. Sami nie dadzą rady wrócić do kraju, do swoich rodzin.

Polacy cierpią przez koronawirusa. Nie tylko ci, znajdujący się na terenie Polski, ale głównie osoby za granicą. Chcą za wszelką cenę wrócić do domu, dramatyczne chwile i panika nie odstępują ich na krok.

Polacy czekają na informacje dotyczące powrotu do kraju

Szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk, podczas niedzielnego wystąpienia poinformował, że Polska zamknęła granice. Specjalne służby kontrolują każdego kierowcę, mierzą temperaturę jego oraz innych pasażerów, wykonują notatkę odnośnie tego, gdzie w ostatnim czasie przebywał obywatel. Do kraju wpuszczani są jedynie Polacy, cudzoziemcy nie mają już wstępu.

- Te wszystkie działania przebiegły bez większych problemów, ruch na granicach jest zmniejszony. W tej chwili wjeżdżają tylko obywatele polscy. Każdy, kto wjeżdża poddawany jest 14-dniowej kwarantannie - potwierdził Michał Dworczyk. O ile obywatele Polski mogą za pomocą ruchu kołowego przekroczyć granicę i wrócić do rodzin, to w o wiele gorszej sytuacji są osoby, które znajdują się w innych krajach, kontynentach lub na wyspach. Muszą czekać na swoją kolej.

Kilkanaście tysięcy Polaków czeka na powrót do domu, rząd szacuje poddanie kwarantannie dziesiątek tysięcy osób

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Polski rząd wyszedł naprzeciw problemom swoich obywateli i poinformował, że zostaną wyczarterowane specjalne samoloty dla chętnych do powrotu do kraju. Lista cały czas się aktualizuje.

- W ciągu nocy od momentu uruchomienia tej możliwości blisko 12 tys. osób zgłosiło się za pośrednictwem strony LOT-u, swoją chęć powrotu do kraju. Pierwsze samoloty za ocean wylatują już dzisiaj, to są głównie Stany Zjednoczone, ale nie tylko. Też dzisiaj będą dwa pierwsze czartery zrealizowane z Londynu - mówił Michał Dworczyk.

Dzisiaj grzeje: 1. Sprawdza się czarny scenariusz min. Szumowskiego. Za tydzień ma być gorzej
2. Co z wypłatami 500 plus? Premier zabrał głos, już wszystko jasne

W związku z zagrożeniem koronawirusem, osoby które wrócą do kraju będą musiały zostać poddane kwarantannie. Jeśli podróżny nie będzie sygnalizował silnego pogorszenia stanu zdrowia, będzie to kwarantanna domowa lub w specjalnym ośrodku w okolicach miejsca zamieszkania.

- Będziemy mieli bardzo znaczący wzrost osób, które są poddane kwarantannie. Wczoraj to było nieco ponad 2 tys., w tej chwili ta liczba szacujemy, że dojdzie do kilkudziesięciu, a może nawet stu tysięcy - tak sądzi szef kancelarii premiera.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Lekarka z dużego polskiego miasta ujawnia straszną prawdę. Chorych może być znacznie więcej, po prostu ich nie diagnozują
  2. Bohaterski Cristiano Ronaldo. Wielki gest w walce z koronawirusem, brawo
  3. Genialny pomysł na wykorzystanie warzyw i mięsa z rosołu. Domownicy będą wdzięczni
  4. Porażające przewidywania. Nawet 100 tysięcy osób trafi do kwarantanny tylko w ciągu najbliższych godzin
  5. Dramatyczna sytuacja Polaków za granicą. Czeka ich ciężki czas
  6. Sanepid potwierdził i pilnie ostrzega Polaków. Bawili się w lokalach, mieli koronawirusa

Źródło: RMF24

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News