Polacy w dobie wirusa
Pikio.pl
Irmina Jach - 13 Listopada 2020

Wiceminister zdrowia zdradził, co stanie się już 18 listopada. Niebywałe doniesienia dla wielu Polaków

Polacy, podobnie jak przedstawiciele innych narodów, walczą ze wzmożoną transmisją koronawirusa. Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, zdradził, że już w środę, 18 listopada, na terenie naszego kraju wdrażane będzie przełomowe rozwiązanie. Osoby, które podejrzewają u siebie COVID-19, będą mogli skorzystać z badania testami antygenowymi. To niebywała rewolucja.

Polacy mają powód do radości. Wiceminister zdrowia w rozmowie z Magazynem Internetowym Tłit zapowiedział, że testy antygenowe, które są rekomendowane przez ekspertów na całym świecie, już w przyszłym tygodniu trafią na krajowy rynek. To rewelacyjna wiadomość.

Mateusz Morawiecki podjął decyzję ws. lockdownu. Zaapelował także do wszystkich PolakówMateusz Morawiecki podjął decyzję ws. lockdownu. Zaapelował także do wszystkich PolakówCzytaj dalej

Polacy już wkrótce będą mogli korzystać z testów antygenowych

Waldemar Kraska zapowiedział, że pierwsza z zamówionych przez rząd partii testów antygenowych zawiera aż milion egzemplarzy. To właśnie taką metodę wykrywania koronawirusa polecają Światowa Organizacja Zdrowia i Polskie Towarzystwo Epidemiologów. Testy antygenowe są równie skuteczne, jak stosowane obecnie testy PCR. Są jednak znacznie szybsze.

- Testy PCR i antygenowe znacznie się od siebie różnią. Te drugie to badanie szybsze i tańsze, które nie wymaga wysokospecjalistycznej aparatury. Daje wynik do kilkunastu minut od pobrania materiału z nosa, gardła czy z nosogardzieli. Nie zastąpi jednak testów PCR - wyjaśnia Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych w rozmowie z magazynem "Menadżer Zdrowia".

- [Testy antygenowe] mają znacząco mniejszą czułość i potrzebujemy dużej dawki cząstek wirusa. Co więcej, w przypadku uzyskania wyniku ujemnego należy go potwierdzać metodą wyższej klasy, czyli właśnie PCR - dodała.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Wynik testu antygenowego jest dostępny już po 10-30 minutach od wykonania. Zapowiedziano, że na ten moment będą wykonywane głównie wśród pacjentów objawowych, tak, by można było jak najszybciej wyizolować takich pacjentów od osób zdrowych. Usprawni to pracę personelu medycznego.

Wiceprezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych potwierdza, że to najlepsze z możliwych zastosowań, gdyż tylko wykonywanie testów antygenowych u chorych, którzy przejawiają objawy zarażenia, może dać rzetelne wyniki - przede wszystkim ze względu na mniejszą czułość.

- Tylko u nich miano wirusa jest dostatecznie duże.  Ale czy jest to złota metoda w badaniu bezobjawowych? Nie wiem - powiedziała.

W pierwszej w kolejności testy antygenowe trafią na izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe, gdyż to właśnie tam jedną z pierwszych procedur, jakie ma do wykonania personel medyczny, jest sprawdzenie, czy chory jest nosicielem koronawirusa. Kilkunastogodzinne czekanie na wynik było w takim przypadku wyjątkowo uciążliwe.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat dla seniorów. Chodzi o realizowanie recept

2. Wyciekło zdjęcie Andrzeja Grabowskiego z młodości. Widok wprost odbiera mowę, kobiety za nim szalały

3. Pod osłoną nocy pojawiło się oświadczenie Dziwisza. Tysiące osób patrzy z niedowierzaniem

Ze słów wypowiedzianych przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michała Dworczyka, podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, 3 listopada, wynika także, że personel medyczny, dzięki szybszym testom na obecność koronawirusa, nie będzie podlegał kwarantannie.

Testy antygenowe mają uzupełnić proces walki z COVID-19, usprawnić go i w konsekwencji doprowadzić do szybszego wygaszenia epidemii. Na ten moment polski rząd nie kryje entuzjazmu z powodu dostępności rozwiązania rekomendowanego przez światowych ekspertów.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Sanepid wydał pilny komunikat. Trwają poszukiwania wiernych
  2. Pitbull zauważył w okolicy ciężarną kotkę. Zrobił dla niej niewiarygodną rzecz, właściciel wszystko uwiecznił
  3. Nagłe, niewyobrażalnie smutne wiadomości. Nie żyje zasłużona Polka, odeszła na wieczną służbę
  4. Agata Duda wprawiła wszystkich w osłupienie. Ciężko uwierzyć, co zrobiła podczas uroczystości
  5. Mama przyszła odwiedzić grób 4-letniego synka, nie zastała nagrobka. Bulwersujące, do czego doszło
  6. Używasz folii aluminiowej do pieczenia albo pakowania jedzenia? Popełniasz nieodwracalny w skutkach błąd
  7. Zacznie się 5 grudnia. Ważna zmiana przepisów dla kierowców
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wprost

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News