Lekarze alarmują. Coraz więcej Polaków jest nosicielami niebezpiecznej bakterii, najłatwiej zarazić się nią w szpitalu

Lekarze alarmują. Coraz więcej Polaków jest nosicielami niebezpiecznej bakterii, najłatwiej zarazić się nią w szpitalu Źródło: Unsplash/Drew Hays

Polacy zagrożeni epidemią? Coraz częstsze przypadki zachorowań. Klebsiella pneumoniae, bo tak brzmi łacińska nazwa superbakterii popularnie znanej jako New Delhi, stawiają na nogi polskie szpitale. Choroby nie da się zwalczyć antybiotykiem.

Polacy są coraz bardziej narażeni na działanie superbakterii New Delhi. W walce z nią bezużyteczna jest większość antybiotyków. Najłatwiej zarazić się w szpitalu, ale wszędzie warto zachowywać szczególną ostrożność.

Polacy namawiani do ostrożności przez epidemiologów

Bakteria New Delhi, znana też pod łacińską nazwą Klebsiella pneumoniae, najczęściej odpowiedzialna jest za choroby układu moczowego, zapalenia płuc, zakażenia krwi oraz zakażenia ran pooperacyjnych.

- Jej zjadliwość jest rzeczywiście większa niż innych bakterii z tego gatunku. Na szczęście na razie przynajmniej jeden, dwa antybiotyki zachowują aktywność w zwalczaniu tej bakterii - powiedział mediom immunolog dr Paweł Grzesiowski.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W Polsce nosicielstwo stwierdzono do tej pory u około 3 tysięcy pacjentów, jednak nawet taka ilość zachorowań może doprowadzić do prędkiego rozprzestrzenienia się bakterii. Chociaż nie oznacza to na razie epidemii na skalę dżumy czy hiszpanki, lekarze zalecają ostrożność. Bakteria nie jest łatwa w leczeniu i może doprowadzić do śmierci.

- Zakażenia wywołane przez ten drobnoustrój obarczone są dużo większą śmiertelnością. Dodatkowo cechą unikalną tego szczepu jest przekazywanie materiału genetycznego pod postacią "genów oporności" innym drobnoustrojom powszechnie występującym w przewodzie pokarmowym  - powiedziała dr Iwona Kozak-Michałowska, dyrektor ds. Nauki i Rozwoju w labolatorium Synevo.

To oznacza, że New Delhi mogłoby potencjalnie doprowadzić do powstania nowych, odpornych na antybiotyki szczepów innych bakterii. Mimo to lekarze uspokajają publikę i namawiają do szczególnej ostrożności, a nie paniki - zachorowaniu można zapobiec głównie przez utrzymywanie odpowiedniej higieny, zwłaszcza w częstych kontaktach z chorymi.

- Nie można jej traktować jak eboli czy dżumy. To nie jest ta skala epidemii na razie. Na szczęście ta bakteria nie przenosi się drogą kropelkową, tylko przez kontakt z chorym - powiedział dr Grzesiowski.

Kolejną pocieszającą sprawą jest fakt, że polskie szpitale są bardziej gotowe na tego typu zagrożenia niż kiedykolwiek. Lekarze przypominają, że nie oznacza to całkowitej eliminacji zagrożenia, a jedynie to, że jeżeli pojawi się jakieś większe jego skupisko, izolacja powinna przebiec dość sprawnie.

Dzisiaj grzeje: 1. Tak teraz wygląda grób Piotra Woźniaka-Staraka. Bardzo smutny widok
2. 2-letnia córka zabiła swoją mamę. Kobieta konała na jej oczach

- Nasze szpitale są coraz lepiej przygotowane na obronę. Co nie znaczy, że nie będą się zdarzały jakieś ogniska epidemiologiczne, szczególnie jeżeli mówimy o przepełnionych oddziałach, ciasnych salach. Wystarczy jeden przypadek choroby - podsumowuje dr Grzesiowski.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tylko teraz! Kapitalna oferta Peugeota. Bajeczny, rodzinny SUV w niziutkiej cenie Advertisement
  2. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek 
  3. Ujawniono szokujące fakty o śmierci siostry gwiazdora. Są wyniki testu krwi. Rodzina jest w głębokim szoku
  4. Niewyobrażalny dramat. Uwielbiana bohaterka "Przyjaciółek" straciła męża
  5. Agata Duda ma sobowtóra? Kobieta, która pojawiła się u boku prezydenta wygląda tak samo jak pierwsza dama
  6. Wnuczka z ukrycia nagrała swoją babcię. Wcześniej nikt jej nie wierzył, kiedy mówiła, jak paskudne rzeczy jej robi

źródło: wp

Następny artykuł