Polacy zapłacą wyższe rachunki
pixabay.com KRiemer
Irmina Jach - 12 Listopada 2020

Od stycznia wszyscy Polacy mogą zapłacić niebotycznie więcej, nie mówiło się głośno. Ogromne rozczarowanie

Polacy w przyszłym roku mogą zapłacić znacznie wyższe rachunki niż do tej pory. Już od stycznia wchodzi w życie nowa opłata, która odbije się na portfelach obywateli naszego kraju. Ceny pójdą w górę aż o kilkanaście procent. Do tej pory temat ten nie był poruszany publicznie. To ogromne rozczarowanie.

Polacy już od stycznia przyszłego roku mogą płacić znacząco wyższe rachunki za energię elektryczną niż miało to miejsce do tej pory. Z najnowszych doniesień wynika, że kwoty podwyżek będą bardzo znaczące - mogą sięgnąć nawet kilkuset złotych.

Zacznie się już dziś o 14:00, służby z całego kraju w pełnej gotowości. Sytuacja jest poważnaZacznie się już dziś o 14:00, służby z całego kraju w pełnej gotowości. Sytuacja jest poważnaCzytaj dalej

Polacy zapłacą dużo wyższe rachunki

Na początku 2021 roku w życie wchodzi tak zwana opłata mocowa, która może zwiększyć rachunki za prąd nawet o 8-10 procent. Teoretycznie więc - w niektórych przypadkach - opłaty mogą okazać się wyższe o 100-150 złotych. To ogromna różnica.

Pieniądze, które trafią do budżetu państwa dzięki opłacie mocowej, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Mowa przede wszystkim o przeciwdziałaniu blockoutom, czyli momentom niewydajności sieci energetycznej. Wytwórcy i dystrybutorzy planują stworzenie rezerw, co z kolei wymaga inwestycji w infrastrukturę.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Polacy obawiają się również, że sprzedawcy prądu zdecydują się na podniesienie cen. Dystrybutorzy nie mogą jednak zrobić tego w sposób samoistny - potrzebują zgody Urzędu Regulacji Energetyki, który zatwierdza wszelakie taryfy dla konsumentów prywatnych. Proces składania wniosków do URE rozpoczyna się już w najbliższy poniedziałek, 16 listopada.

Na ten moment nie wiadomo, czy dostawcy zdecydują się na wystosowanie takiego wniosku. W ubiegłym roku Urząd Regulacji i Energetyki wyraził już zgodę na podniesienie opłat o 12 procent. W przyszłym roku zapotrzebowanie na energię może być jednak zdecydowanie mniejsze. Ma na to wpływ trwająca pandemia koronawirusa.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", "nawet jeśli prezes URE nie zaakceptuje proponowanych podwyżek, jak miało to miejsce w zeszłym roku, rachunki dla odbiorców końcowych najpewniej i tak wzrosną w związku z nową opłatą". Na ten moment nie wyliczono konkretnej stawki opłaty mocowej. Specjaliści zastrzegają jednak, że trudno mówić obecnie o poziomie cen prądu w przyszłym roku, gdyż spadają ceny hurtowe.

- Szacunkowy koszt opłaty mocowej to 45 zł za 1 MWh. Gospodarstwa domowe zużywają średnio około 2 MWh prądu rocznie, co by oznaczało, że koszt opłaty dla odbiorców indywidualnych może wynieść około 90 złotych na rok. Na otarcie łez rząd planuje wyzerowanie opłaty kogeneracyjnej na przyszłorocznych rachunkach za prąd - obciążenie to wynosiło rocznie około 3 złote na gospodarstwo domowe - czytamy.

Utrzymanie cen energii elektrycznej jest obecnie jednym z kluczowych zadań rządu. Jacek Sasin, minister nadzorujący państwowe spółki, w tym te energetyczne, przed rokiem zapewniał, że Polacy nie muszą obawiać się wyższych rachunków. Gdy okazały się jednak być wyższe, obiecał, że będzie istniała możliwość wnioskowania o rekompensaty.

Dzisiaj grzeje:

1. Do późnych godzin tłumy stały i skandowały pod kurią. Domagały się sprawiedliwości, chodzi o kardynała Dziwisza

2. Britney Spears jest ubezwłasnowolniona. Fani wstrząśnięci, właśnie przegrała w sądzie, ojciec dalej kontroluje jej życie

3. Lech Wałęsa przekazał smutną wiadomość. Współczujemy

Okazało się jednak, że o obiecane wyrównania będzie można starać się dopiero w roku 2021, a nie - tak jak deklarowano - w 2020. Polacy wciąż nie otrzymali konkretnego i satysfakcjonującego uzasadnienia tej nietypowej sytuacji.

- Zgodnie ze swoją zapowiedzią mój resort przygotował stosowny projekt ustawy wprowadzający właśnie rekompensaty dla tych, którzy płacą więcej za prąd. Ten projekt został przejęty przez Ministerstwo Klimatu - mówił Jacek Sasin we wrześniu.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wszystko trwało tylko chwilę, sekundy dzieliły kobietę od śmierci. Pitbull poświęcił się, aby uratować właścicielkę
  2. Wielkie starcie kiboli z policją na Marszu Niepodległości. Płonęły flagi, w ruch poszedł gaz (WIDEO)
  3. Wykryto nieprawidłowości w intratnym interesie Tadeusza Rydzyka, w akcji prokuratura. Reakcja służb jest zaskakująca
  4. Dziś wszedł w życie nowy zakaz obowiązujący wszystkich Polaków. Fatalne wiadomości, należy wiedzieć
  5. Grób legendy TVP doszczętnie zniszczony, trudno znaleźć go na cmentarzu. Bardzo przykry widok
  6. Zuchwałe oszustwo na karty SIM. Można stracić mnóstwo pieniędzy
  7. Artur Barciś stoczył walkę z koronawirusem. Wiemy, jak teraz czuje się uwielbiany aktor
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Gazeta.pl/Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News