Ujawniono wielkie oszustwo. Wyciekł niepublikowany raport dot. produktów spożywczych w sklepach w Polsce

Ujawniono wielkie oszustwo. Wyciekł niepublikowany raport dot. produktów spożywczych w sklepach w Polsce Źródło: Pexels/Vicki Moore

Polacy zostali oszukani. Niepublikowany dotąd raport Inspekcji Handlowej wyciekł i okazało się, że produkty spożywcze na półkach sklepowych są zafałszowane. Co roku wydajemy miliardy na przekłamaną żywność.

Polacy mogą czuć się oszukani, bowiem co roku wydajemy kilkadziesiąt miliardów złotych na żywność, która jest przekłamana. Niepublikowane nigdy wcześniej wyniki kontroli Inspekcji Handlowej wyciekły do mediów i są naprawdę zatrważające. Badanie wykazało, że prawdziwy skład niektórych produktów różni się od tego, jaki jest nam deklarowany. 

Polacy kupują przekłamaną żywność

Co roku wydajemy ponad 50 miliardów złotych na jedzenie, którego skład różni się od tego, jaki jest nam deklarowany na etykiecie produktu. Niestety przeciętny Polak nie ma możliwości dokładnego sprawdzenia, czy żywność, jaką kupuje jest dokładnie takiej jakości, jaką deklaruje nam producent. W ponad połowie skontrolowanych produktów wykryto wiele nieprawidłowości.

– Inspektorzy przeprowadzili w zeszłym roku 2158 kontroli – w hurtowniach, magazynach, sklepach detalicznych targowiskach i lokalach gastronomicznych. Wyniki nie napawają optymizmem, bo aż w 54 proc. przypadkach natrafiono na złe jedzenie - pisze "Fakt", który dotarł do niepublikowanego raportu Inspekcji Handlowej. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Eksperci chcą rozwiązać problem

Eksperci zastanawiają się nad rozwiązaniem tego problemu. Według ich opinii powinna powstać nowa służba, która kontrolowałaby żywność. 

– Trwają prace nad połączeniem Inspekcji Handlowej i Inspektoratu Jakości Handlowych Artykułów Rolno-Spożywczych. Dobrze, by nowa inspekcja uzyskała parapolicyjne uprawienia - powiedział w rozmowie z Faktem dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner.

Według wyników kontroli najczęściej jesteśmy oszukiwani w przypadku produktów rybnych. Aż 35,1 proc. żywności tego rodzaju nie odpowiadało regulacjom prawnym. Na niechlubnym drugim miejscu znalazły się produkty garmażeryjne i nieprawidłowości wskazano w 25,3 proc.tych produktów. Trzecie miejsce zajął miód z wynikiem 23,7 proc., a czwarte jaja, w których sfałszowane zostały opisy w 14,9 proc. skontrolowanych przypadków. 

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje legendarny aktor. Miał raka MÓZGU, bardzo cierpiał. Fani w żałobie
2. Syn podejrzewał opiekunkę o najgorsze. Zainstalował kamerę i jak zobaczył, co zrobiła w rękawiczkach, zastygł w bezruchu

Dokonując zakupów żywności warto zwrócić uwagę na trzy aspekty. Pierwszym z nich jest zwrócenie uwagi na warunki, w jakich żywność jest przechowywana. Następnie patrzymy na datę ważności produktów do spożycia. Trzecim i najważniejszym elementem jest czytanie etykiet. Najlepiej jest, kiedy żywność zawiera jak najmniej dodatków.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wcześniejsza emerytura OD ZARAZ. Natychmiast zaraz skorzysta 100 tys. osób
  2. Żyli razem 69lat, zmarli w odstępstwie kilku minut. Ich ostatnie chwile razem chwytają za serce
  3. Fotograf zobaczył, że panna młoda się trzęsie i natychmiast przerwał ślub. Złamał panu młodemu nos
  4. Babcia wydawała dziwne dźwięki. Powiedziała 4 słowa i świat im się zamazał, przerwali jej koszmar na żywo
  5. Ukryli prawdziwy powód eliminacji z "Tańca z gwiazdami?" Na jaw wychodzą kulisy wczorajszego odcinka

źródło: Innpoland, Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News