Polacy byli w środku WTC podczas zamachu. Ale znaleźli niesamowity sposób, żeby przeżyć

Polacy byli w środku WTC podczas zamachu. Ale znaleźli niesamowity sposób, żeby przeżyć Źródło: Screen/ YouTube/ ResidentPinto

Polacy, którzy przebywali w World Trade Center w czasie zamachu, dzielą się swoimi wspomnieniami. Jeden z nich, choć nie chce nazywać się bohaterem, odegrał ważną rolę i uratował niejedno ludzkie życie. Wszystko dzięki błyskawicznej i przytomnej reakcji.

Polacy, którzy przeżyli zamach na World Trade Center, mogą podzielić się wstrząsającymi opowieściami. Historie o tym, jak ludzie starali uratować swoje życie, będąc uwięzionymi w przerażającej pułapce, robią niezapomniane wrażenie. Jedną z takich opowieści może podzielić się Jan Demczur.

Polacy uratowali się z WTC. Historia Jana Demczura

Jan Demczur jest jedną z osób, która przeżyła zamach na WTC, choć przebywała wewnątrz wieży. Polak pracował tam jako czyściciel szyb. 11 września 2001 roku jechał wraz z pięcioma innymi osobami windą, dzierżąc swój sprzęt roboczy - gumową zmywaczkę.

Nagle winda straciła swoje tempo i zaczęła gwałtownie spadać w dół. Pasażerów uratowały hamulce bezpieczeństwa, które zatrzymały ją w okolicach 50. piętra. Wkrótce do wnętrza zaczął dostawać się dym. Ludzie wiedzieli, że to nie jest zwykła awaria techniczna. Uwięzieni starali się nie panikować, lecz w zachowaniu spokoju nie pomagało to, że nie wiedzieli, ile czasu tak naprawdę mają. Domyślali się jednak, że na pomoc z zewnątrz nie mają co liczyć - muszą sobie radzić sami.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Przytomna reakcja. Narzędzie pracy ratuje

Gdy otworzyli siłą drzwi windy, okazało się, że są w pułapce. Zatrzymali się między piętrami i z przerażeniem ujrzeli przed sobą gipsowo-kartonową ścianę. Jeden z mężczyzn wyciągnął scyzoryk, za pomocą którego próbowali przebić się przez ściankę. Nagle wypadł on z ręki Jana Demczura i poleciał w dół szybu. Polak jednak starał się nie panikować. Chwycił za metalową rączkę swojej zmywaczki i to nią próbował przebić się przez ścianę. Udało się to po około 45 minutach starań. Wydrążono dziurę, przez którą wszyscy uwięzieni uciekli z windy, a następnie, awaryjnymi schodami, z budynku. Kilka minut później wieża się zawaliła.

Dzisiaj grzeje: 1. Mama Anny Kalczyńskiej jest w rozpaczy. Nie żyje jej ukochany mąż i ojciec dziennikarki Dzień Dobry TVN

2. Mąż wymaga, by codziennie stroiła się jak na bal. Nigdy nie zapomni, jak upokorzył ją przy znajomych

- Żaden ze mnie bohater. Bohaterami są ludzie, którym nie udało się wydostać. Ja jestem szczęśliwy, że żyję. Bez towarzyszy, mojej zmywaczki i opatrzności, nic bym nie zrobił - powiedział Demczur w rozmowie z portalem WP. 

Obecnie jego zmywaczka, która pomogła uratować niejedno życie, znajduje się w National Museum of American History. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Polacy w Szwecji okradają Polaków. Bezczelna metoda
  2. Urodziła dziecko dla dziecka. 45-letnia kobieta zaszła w ciąże i urodziła swoje wnuka
  3. Noworodek umierał w męczarniach przez dwa dni. Jego katem była 11-latka
  4. Piorunująca sepsa w Polsce! Polsat informuje o straszliwej śmierci
  5. 12-latki bawiły się piłeczką. Teraz jedna z nich nie żyje 

Źródło: WP

Następny artykuł