Polacy lekarze alarm
Pixabay.com, autor: nastya_gepp
Joanna Szwalikowska - 11 Stycznia 2021

Lekarze biją na alarm. Już 10 procent Polaków ma uciążliwe objawy, znamy powód

Nawet 10 procent Polaków zmaga się z bardzo przykrą chorobą. Rozpoczyna się ona od zwyczajnego podrażnienia skóry. Z czasem objawy są coraz poważniejsze, a stan zapalny, czyli egzema, daje o sobie znać.

Z badań wynika, że 10 procent Polaków zmaga się z egzemą. Jest to ostry lub przewlekły stan zapalny skóry w postaci rumienia, grudek zapalnych, pęcherzyków, nadżerek, sączeń oraz strupów. Powodem jego wystąpienia są zazwyczaj alergeny kontaktowe lub wewnątrzustrojowe. 

Uciążliwe objawy egzemy to coś, z czym często zmagają się Polacy

Egzema jest chorobą, która przejawia się poprzez ostry lub przewlekły stan zapalny skóry. Jego podłoże jest nieinfekcyjne, a przyczyna często leży w czynnikach alergicznych. W różnych okresach życia może ona się nasilać oraz przybierać postać pęcherzyków, grudek, strupów oraz nadżerek. 

Podrażniona, sucha oraz zaczerwieniona skóra potrafi niewiarygodnie uprzykrzyć codzienne życie. Najbardziej narażonymi na egzemę są dłonie, przedramiona oraz stopy, niekiedy jest to nawet całe ciało. Niestety, bardzo łatwo wówczas o infekcję bakteryjną, pomimo iż choroba nie jest zakaźna. 

Egzema może występować w każdym wieku. Pacjenci odczuwają wówczas bardzo silny świąd skóry, jej pękanie oraz suchość. Dodatkowo, powstają także rany. Dolegliwość ta może mieć znaczny wpływ na nasze życie towarzyskie. Osoby, które zostają nią dotknięte często wstydzą się wyglądu swojej skóry. 

Tragiczne informacje, nie żyje polski dziennikarz. Miał dopiero 56 latTragiczne informacje, nie żyje polski dziennikarz. Miał dopiero 56 latCzytaj dalej

Jakie jest podłoże tej uciążliwej w życiu codziennym choroby? Z dotychczasowych badań wynika, że zazwyczaj zapadały na nią osoby związane ze sprzątaniem, fryzjerzy, stylistki paznokci czy personel medyczny. 

Osoby te zazwyczaj używają regularnie dość silnych środków dezynfekujących, godziny spędzone w gumowych rękawiczkach również nie sprzyjają podrażnieniom skóry. 

Egzema może być z powodzeniem leczona, a jej objawy łagodzone. Pierwszym co należy zrobić, to wykonanie testów wykrywających reakcję alergiczną. Po ustaleniu przyczyny, konieczne jest ograniczenie styczności z tą substancją. 

Bardzo ważne, abyśmy pamiętali o regularnym nawilżaniu skóry. Osoby, które zapadły na egzemę zdecydowanie powinny unikać mydeł wysuszających naskórek. Lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na kosmetyk hipoalergiczny. 

Ulgę mogą przynieść preparaty zakupione w aptece, najczęściej na receptę. Często są to maści ze sterydami, choć czasem konieczne może okazać się również stosowanie maści z antybiotykiem, a nawet naświetlanie skóry ultrafioletem. 

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Styl PL, Medonet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News