Polacy w dobie pandemii
Pixabay.com icsilviu
Irmina Jach - 10 Listopada 2020

Ekspert zdradził, co czeka Polaków za 3-4 miesiące. Wszystko przez gwałtowny wzrost zakażeń

Polacy muszą przygotować się na niepokojący scenariusz. Ekspert, który zabrał głos na temat obecnej sytuacji epidemiologicznej w kraju, zdradził, co czeka nas już za 3-4 miesiące. To, co się wydarzy, będzie stanowiło konsekwencje gwałtownego wzrostu zakażeń, który obserwowany jest obecnie. Trzeba spodziewać się poważnych skutków.

Polacy, podobnie jak obywatele innych krajów, zmagają się obecnie z drugą falą zakażeń koronawirusem. Jak przyznaje rząd, sytuacja epidemiologiczna jest obecnie zdecydowanie gorsza, niż miało to miejsce wiosną. Nikt nie spodziewał się tak wzmożonej transmisji niebezpiecznego patogenu.

Nie żyje prowadzący kultowego teleturnieju. Oglądały go miliony, do końca walczył ze straszną chorobąNie żyje prowadzący kultowego teleturnieju. Oglądały go miliony, do końca walczył ze straszną chorobąCzytaj dalej

Polacy muszą przygotować się na niepokojący scenariusz

Główny doradca premiera ds. COVID-19, w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita" przyznał, że w związku z błyskawicznie rozwijającą się pandemią koronawirusa, polski system zdrowotny jest obecnie na granicy wydolności - stąd decyzje o budowaniu szpitali tymczasowych.

Zaznaczył jednak, że możemy mówić o załamaniu systemu z punktu widzenia pandemii, dopiero wtedy, gdy nie będzie stałego dostępu do tlenu, nie będzie łóżek, leków i personelu, który poprowadzi chorego w sposób fachowy. W tym momencie - pomimo błędów rządu - do takiej sytuacji jeszcze nie doszło.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Profesor Andrzej Horban został zapytany również o to, dlaczego polski rząd nie zdecyduje się na działania takie, jakie zostały zastosowane na Słowacji. Tamtejsze władze podjęły decyzję o przetestowaniu wszystkich obywateli na obecność koronawirusa. Według specjalisty, w Polsce nie ma to sensu.

- Przede wszystkim jest nas dużo więcej. Ale jeśli nawet jakimś cudem to by się udało, to powinniśmy wszystkich testować przez 14 dni i codziennie izolować kolejnych zakażonych. Poza tym test antygenowy nie wykrywa praktycznie osób bezobjawowych, bo wirusa jest wówczas za mało. To, co możemy zrobić, to naprawdę izolować osoby starsze - wyjaśnił ekspert.

Nie jest tajemnicą, że ochrona osób, które pozostają w grupie największego ryzyka zakażenia niebezpiecznym patogenem, jest dla rządu działaniem priorytetowym. Ze względu na bezpieczeństwo emerytów zdecydowano się między innymi na przywrócenie godzin dla seniora.

Niestety, obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju jest dramatyczna, a wizja drugiego lockdownu, którego obawiają się Polacy, staje się coraz bardziej realna. Główny doradca premiera ds. COVID-19 uważa jednak, że wzmożona transmisja niebezpiecznego patogenu ma swoje plusy.

- Ale jest i pewne pocieszenie. Przy takiej liczbie zakażeń osiągniemy odporność stadną w ciągu 3-4 miesięcy. Dlaczego? Jeśli mamy 30 tys. zakażeń dziennie i przyjmując, że pięć razy tyle jest chorych bezobjawowych, to w ciągu miesiąca przechoruje prawie 6 mln osób - dodał.

Dzisiaj grzeje:

1. Nie żyje Ryszard Kasprzak. Zrozpaczona rodzina przekazała wiadomość

2. Dokładnie o północy w życie wszedł nowy zakaz. Porażająca wiadomość dla Polek i Polaków

3. Żona Kurskiego przerwała milczenie. Dziennikarze dotarli do porażającej prawdy o ochronie

Ekspert odpowiedział również na pytanie dotyczące szczepień na grypę. Jakiś czas temu specjaliści apelowali do Polaków, by poddawali się szczepieniom w celu zapobiegnięciu zachorowaniom, co miało przełożyć się na odciążenie systemu medycznego. Okazuje się, że teraz nie jest to tak istotne, jak podejrzewano.

- Należy się oczywiście szczepić. Ale nie ma to chwilowo większego znaczenia, nie mamy bowiem teraz praktycznie normalnej grypy, bo większość ludzi nosi maseczki. Grypa jest gorzej transmitowana niż SARS-CoV-2 - wyjaśnił.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Weterynarze walczyli do upadłego, żeby uratować psa bogatego biznesmena. Nie do wiary, jak im później podziękowano
  3. Nie żyje wybitny polski trener. Miał za sobą również karierę polityczną
  4. Rząd w ostatniej chwili podjął ostateczną decyzję ws. maseczek. Zmiany już od dziś
  5. Rząd nagle zmienia plany. Wycofa się z kontrowersyjnego zakazu?
  6. Żona zwija się z bólu. Mąż w tym czasie robi porażającą rzecz, zdjęcie oburzyło tysiące internautów
  7. Najlepiej poznane planety nie mogą być siedliskiem życia. Powód jest zadziwiający
  8. Joe Biden zawdzięcza wnukom więcej, niż mogłoby się wydawać. Najmłodsi w rodzinie opowiadają o relacji z dziadkiem
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News