Zdumiewający sondaż. Polacy źle oceniają służbę zdrowia, ale nie chcą reformy

Zdumiewający sondaż. Polacy źle oceniają służbę zdrowia, ale nie chcą reformy Źródło: Pixabay.com/jarmoluk

Polacy nie są zadowoleni z polskiej służby zdrowia - tak mówią wyniki najnowszego sondażu. Co ciekawe, mimo to nie chcą reformy. W trakcie badania mieli także możliwość wybrania interesujących ich zmian. Wybór okazał się dla nich zaskakująco prosty.

Polacy, którzy wzięli udział w sondażu przeprowadzonym dla "Dziennika Gazety Prawnej" oraz radia RMF FM, jasno wyrazili swoją opinię na temat obecnego stanu polskiej służby zdrowia. Zdecydowana większość oceniła go negatywnie, jednak mało kto popierał pomysł przeprowadzenia reformy w tym segmencie. Reszta wyników jest równie interesująca.

Polacy wzięli udział w sondażu dotyczącym służby zdrowia. Wyniki są jednoznaczne

Jak pokazał sondaż, najlepiej spośród ankietowanych ocenili wyborcy Polskiego Stronnictwa Ludowego, bowiem tylko 33% dało służbie zdrowia pozytywną ocenę. Nieco gorzej sytuacja wyglądała wśród elektoratu Prawa i Sprawiedliwości, tam ten wskaźnik sięgnął jedynie 29%. Najbardziej niezadowoleni są jednak ludzie głosujący na partię KORWiN - aż 100% respondentów dało ta ocenę "Bardzo źle". 

Polacy mogli także wybrać maksymalnie trzy opcje tego, jak poprawić zaistniałą sytuację. Wśród możliwych odpowiedzi było zwiększenie nakładów na polską służbę zdrowia z budżetu państwa - za była ponad połowa ankietowych, aż 61,7% - oraz większe wynagrodzenie dla pielęgniarek. Za drugą opcją opowiedziało się 52,6% badanych. Mniejszy zainteresowaniem cieszyły się odpowiedzi mówiące o wprowadzeniu ulgi podatkowej za leczenie prywatne (33,7%) oraz sprowadzenie lekarzy z Ukrainy (24,6%). 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Pozostałe warianty, takie jak minimalna dopłata za wizytę u lekarza, zwiększenie pensji dla lekarzy czy wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych (pozwalających na zakup kolejnych usług do tych oferowanych przez NFZ) uzyskały kolejno 22,5%, 19,8% i 10,6%.

Polacy zdecydowali. Nie są zadowoleni, ale reformy nie chcą

Jak wynika z badania, rodacy nie są zadowoleni z obecnej formy działania służby zdrowia, jednak nie są jeszcze gotowi na reformę, która zrewolucjonizowałaby ten segment. Być może wynika to ze strachu, ze nowy system mógłby działać jeszcze gorzej niż ten, który jest teraz. Wiele osób uważa, że wystarczy podnieść płacę pielęgniarek oraz zwiększyć sumę, jaką państwo przeznaczyłoby na poprawę warunków, by zmiana była zauważalna. 

Sondaż został przeprowadzony w dniach 28-29 czerwca z udziałem 1100 uczestników badania. Być może jego wyniki sprawią, że politycy zainteresują się tym tematem i pomyślą nad wdrożeniem odpowiednich zmian tak, aby Polacy w końcu byli zadowoleni z tego ważnego aspektu funkcjonowania państwa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Beata Tyszkiewicz miała romans z 30 lat młodszym aktorem! On miał 24 lata, ona 54. Nie uwierzycie, z kim!
  2. Nie uwierzycie, jak wygląda dziecko Omeny Mensah! Gdy zobaczycie zdjęcie, zdębiejecie
  3. W każdej chwili mogą CAŁKOWICIE odebrać Ci 500 plus. Wiadomo już, kto je straci
  4. Mąż pracujący za granicą napisał do żony, że nie wyśle jej pieniędzy. Gdy zobaczycie jej odpowiedź popłaczecie się ze śmiechu
  5. Lekarze otworzyli jej czaszkę, by wyciąć nowotwór. Kiedy zobaczyli, co naprawdę było w środku, pobledli
  6. Robert Lewandowski przywalił z kopa we flaszkę i wyzwał znanego piłkarza. Nagranie trafiło do sieci

Źródło: Madonet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News