Naukowcy biją na alarm. Wiadomo, jak zaraziła się aż 1/3 chorych, dla własnego dobra lepiej unikać jednej rzeczy

Naukowcy biją na alarm. Wiadomo, jak zaraziła się aż 1/3 chorych, dla własnego dobra lepiej unikać jednej rzeczy Źródło: Pixabay aleksandravitorovic

Polacy, u których badaniami laboratoryjnymi potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 trafili pod lupę Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ustalenia poczynione przez ekspertów naświetliły dramatyczny bilans, o którym wcześniej się nie mówiło. Okazuje się, że 1/3 chorych jest ze sobą powiązana, jednak wyciągając wnioski z przedstawionych danych możemy ograniczyć ryzyko zarażenia.

Polacy na tle innych krajów przechodzą okres epidemii w stosunkowo łagodny sposób. Nie możemy pozwolić jednak na to aby wirus rozprzestrzeniał się bardziej, gdyż służba zdrowia i tak jest mocno przeciążona. Osoby zakażone wirusem posiadają wspólną cechę, to bardzo ważne ustalenia.

Dane nie kłamią, nie jest najlepiej

Polacy muszą zwiększyć poziom czujności szczególnie w stosunku do niektórych miejsc oraz osób. Główny Inspektorat Sanitarny bije na alarm i informuje, że 30,1 proc., czyli aż 1/3 pacjentów z pozytywnym wynikiem na obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie to miało z innym zakażonym w przychodni czy szpitalu. Dotyczy to zarówno personelu medycznego jak i pacjentów, poinformował w piątek GIS.

- Zagadnienie to wymaga głębszej analizy. Widać jednak, że bezpieczeństwo w placówkach medycznych to nie tylko środki ochrony indywidualnej, ale także bezwzględne przestrzeganie procedur - możemy dowiedzieć się z oficjalnego komunikatu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Szczególnie źle jest w jednym miejscu

Według ustaleń najgorsza sytuacja jest na Mazowszu, gdzie więcej niż połowa zakażeń to wynik kontaktu szpitalnego. Niepokój wśród Polaków budzić może także sytuacja w domach pomocy społecznej, gdzie tempie zanotowano bardzo szybki wzrost zachorowań na COVID-19. Wśród wszystkich potwierdzonych przypadków, aż 6,6 proc. zlokalizowanych jest właśnie tam. Statystyka nie kłamie, według niej aż 26,6 proc. wszystkich zakażeń to wynik kontaktu z nosicielem koronawirusa, a poczekalnie oraz szpitalne korytarze okazały się szczególnie niebezpieczne dla Polaków.

Dzisiaj grzeje: 1. Biedronka zamknięta, ekspedientka ma koronawirusa. Pilny komunikat sieci

2. Nie żyje kultowy aktor. Tragiczne informacje były ukrywane przed światem, fanom trudno uwierzyć

Pracownicy sanepidu nie przestają szukać

Polacy, którzy zostali zakażeni, często odbierają telefony od sanepidu, który stara się ustalić łańcuch kontaktów, tak by jak najbardziej wyeliminować możliwość dalszego przenoszenia się wirusa. Rzecznik GIS stwierdził, że w ponad 70 proc. przypadków udaje się ustalić źródło zakażenia. Chorzy muszą przygotować się na wiele pytań dotyczących nie tylko osób, z którymi mieli kontakt, ale także miejsc, w których przebywali. Ilość pracy wkładanej przez sanepid jest naprawdę ogromna i nie należy do najłatwiejszych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kilkadziesiąt osób pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego. Politycy zgromadzili się mimo panującej epidemii
  2. Adam Małysz nie jest katolikiem. Święta Wielkanocy spędza w zadziwiający sposób (FOTO)
  3. Na drzwiach kościoła Rydzyka wisi dziwne ogłoszenie. Treść zwala z nóg, chodzi o wybory
  4. Fani przecierają oczy ze zdumienia, Oliwia Bieniuk zrobiła tatuaż na twarzy? Ma dopiero 17 lat
  5. Pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej położono wieniec. Nie do pomyślenia, jakie miał napisy
  6. Niebywałe, policja skontroluje działki z dronów i śmigłowca. Chodzi o grillowanie i imprezy

Źródło: Interia Fakty

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News