Polacy w sklepach
Unsplash.com Imants Kaziļuns
Monika Majko - 9 Listopada 2020

Eksperci biją na alarm. Wszystko przez rzecz, którą większość z nas robi w sklepach

Polacy masowo robią to w sklepach, jednak specjaliści przed tym ostrzegają. Takie zachowanie jest według ekspertów bardzo niebezpieczne.

Polacy nie biorą pod uwagę możliwych dramatycznych konsekwencji swoich zachowań podczas zakupów w sklepach, niewiele osób zdaje sobie sprawę z ryzyka. Eksperci biją na alarm, to może być bardzo niebezpieczne dla całego społeczeństwa.

Polacy nie przestrzegają zaleceń podczas zakupów

Wyniki badania UCE RESERACH, wykonanego dla Hiper-Com Poland i Grupy AdRetail, wykazały, że w ostatnich dwóch miesiącach pandemii aż 88,3% Polaków nie zakładało w sklepach rękawiczek ochronnych podczas robienia zakupów spożywczych. Wśród respondentów tylko 10% stwierdziło, że je zakładało.

Nie żyje prowadzący kultowego teleturnieju. Oglądały go miliony, do końca walczył ze straszną chorobąNie żyje prowadzący kultowego teleturnieju. Oglądały go miliony, do końca walczył ze straszną chorobąCzytaj dalej

– Podejście to może wynikać z niewygody użytkowania, ogólnego braku zdyscyplinowania i złych nawyków jeszcze sprzed pandemii. Przecież niepisana zasada wybierania owoców, warzyw czy pieczywa przez folię obowiązuje już od dawna, a niektórym wciąż trzeba o tym przypominać. Ponadto ludzie są zwyczajnie zdezorientowani i zmęczeni z powodu ciągłych zmian w zakresie obostrzeń. I stają się mniej uważni – tłumaczy Katarzyna Grochowska z Hiper-Com Poland.

Michał Majszczyk z Hiper-Com Poland wskazuje jednak, że wyniki tego badania są niepokojące. Konsekwencje takiego zachowania mogą być bardzo niebezpieczne dla całego społeczeństwa.

- Świadczą przede wszystkim o ignorowaniu zagrożenia. Konsumentom brakuje zaangażowania w tworzenie wspólnej, bezpiecznej przestrzeni w sklepach, z których korzystają na co dzień – przekazał Michał Majszczyk.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Polacy nie używają rękawiczek ochronnych w sklepach

Wśród osób, które nosiły rękawiczki, 70,6% robiło to przede wszystkim z obawy przed zakażeniem się. Z powodu chęci uniknięcia ewentualnego zarażenia innych klientów rękawiczki ochronne nakładało 10,2% badanych, a 7,3% Polaków przyznało, że robiło to z powodu ustawowego obowiązku. 2,9% badanych stwierdziło, że używają rękawiczek z powodu przyzwyczajenia nabytego w trakcie wiosennej fali pandemii, a 6,6% respondentów nie było w stanie podać konkretnych przyczyn swojego zachowania.

– Rękawiczki w sklepach spożywczych noszą przede wszystkim osoby najbardziej ostrożne i obawiające się o własne zdrowie. Troska o innych, jako kluczowa przesłanka, niestety nie pozostaje w świadomości większości ludzi. Może to wynikać z egoizmu połączonego z niechęcią do używania niewygodnych rękawiczek, ale też ze słabego masowego przekazu na temat wspólnych, społecznych korzyści wynikających z zakładania ich – przekazała dr Urszula Kłosiewicz-Górecka, członek Zespołu Foresightu Gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Dzisiaj grzeje:

1. Nie żyje Ryszard Kasprzak. Zrozpaczona rodzina przekazała wiadomość

2. Dokładnie o północy w życie wszedł nowy zakaz. Porażająca wiadomość dla Polek i Polaków

3. Żona Kurskiego przerwała milczenie. Dziennikarze dotarli do porażającej prawdy o ochronie

45,8% respondentów przyznało ,że podczas zakupów nie używają rękawiczek, bo nie boją się zakażenia. 13,4% osób wskazało, że w zasadzie nie ma ustawowego obowiązku, by nakładać je podczas przebywania w sklepie. 11,7% przyznało, ze nie robi tego, bo inni tego nie robią, a 9,5% badanych przyznało, że zwyczajnie zapomina. Z kolei 6,4% badanych skarżyło się, że w sklepach brakuje darmowych rękawiczek, a 10,6% klientów nie miało zdania.

– W przestrzeni publicznej zdecydowanie brakuje odpowiedniej edukacji w tym temacie, prowadzonej przez specjalistów, a nie polityków. Z moich obserwacji wynika, że klienci sieci handlowych rzadko używają środków dezynfekujących – zarówno przed jak i po dokonanych zakupach, jak również nie stosują rękawiczek, a jeśli już, to często korzystają z nich w nieprawidłowy sposób, a to może przynieść więcej szkody niż pożytku – podsumowuje zachowania Polaków Karol Kamiński z Grupy AdRetail.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Weterynarze walczyli do upadłego, żeby uratować psa bogatego biznesmena. Nie do wiary, jak im później podziękowano
  2. Nie żyje wybitny polski trener. Miał za sobą również karierę polityczną
  3. Rząd w ostatniej chwili podjął ostateczną decyzję ws. maseczek. Zmiany już od dziś
  4. Rząd nagle zmienia plany. Wycofa się z kontrowersyjnego zakazu?
  5. Żona zwija się z bólu. Mąż w tym czasie robi porażającą rzecz, zdjęcie oburzyło tysiące internautów
  6. Najlepiej poznane planety nie mogą być siedliskiem życia. Powód jest zadziwiający
  7. Joe Biden zawdzięcza wnukom więcej, niż mogłoby się wydawać. Najmłodsi w rodzinie opowiadają o relacji z dziadkiem
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News