Polacy przełomowa decyzja podział Mazowsza
Piotr Molecki/East News
Joanna Szwalikowska - 9 Września 2020

Setki tysięcy Polaków nie będą miały wyjścia? Przełomowa decyzja ma pojawić się na dniach

Czy Polacy będą musieli zmierzyć się z kontrowersyjnym rozwiązaniem nowego podziału administracyjnego?Europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Adam Bielan, wypowiedział się w tej sprawie dla TVP1. Jego zdaniem, na dłuższą metę jest to nie do uniknięcia, z kolei sejmik się sprzeciwia.

W środowej rozmowie w TVP1 europoseł PiS, Adam Bielan, wypowiedział się w sprawie ewentualnych zmian w podziale administracyjnych Mazowsza. Czy Polacy będą musieli stawić czoła podziałowi na dwa województwa? Zdaniem polityka, takie rozwiązanie jest nieuniknione.

Jaka będzie nadchodząca zima?Polacy będą musieli przygotować się na najgorsze. Meteorolodzy nie mają złudzeń, chodzi o nadchodzącą zimęCzytaj dalej

Setki tysięcy Polaków zostaną w sytuacji bez wyjścia? Europoseł nie pozostawia wątpliwości

- Uważam, że to jedyne możliwe rozwiązanie, żeby przyspieszyć rozwój takich miast jak Radom, Siedlce, Ostrołęka, czy również bardzo bogaty - dzięki obecności Orlenu - Płock - mówił w dzisiejszej rozmowie z TVP1 Adam Bielan na temat propozycji podziału Mazowsza na województwo mazowieckie oraz warszawskie. Polityk już od lat opowiada się za takim wariantem.

Jego zdaniem Warszawa ogranicza pozostałe miasta województwa w rozwoju zasysając między innymi środki europejskie. Zaznaczył również, że jako europosła z województwa mazowieckiego, najbardziej zajmuje go podział statystyczny.

- To jest rzecz absolutnie najważniejsza, bez której nie otrzymamy środków europejskich po 1 stycznia roku 2021 - dlatego cały czas naciskam na polski rząd, na naszych negocjatorów, którzy negocjują finalne wersje budżetu, a przede wszystkim na Komisję Europejską - przekazał europoseł PiS.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Matura i gwiazdy, które jej nie zdałyPolskie gwiazdy, które bez matury zrobiły oszałamiającą karierę. Wcale się tego nie wstydzą i zarabiają krocieCzytaj dalej

Sejmik Województwa Mazowieckiego we wtorek sprzeciwił się jednak zapowiadanemu podziałowi. Radni podkreślali, że Warszawa generuje wysokie dochody, dzięki czemu istnieje możliwość zasilania budżetu całego Mazowsza.

- Dzięki tym dochodom – jak argumentują radni - możliwe jest utrzymanie wszystkich mazowieckich instytucji kultury, szpitali, dróg czy połączeń kolejowych. Po wyłączeniu administracyjnym metropolii warszawskiej, nowe województwo mazowieckie będzie miało (...) katastrofalnie niskie dochody - podatek CIT nowego województwa wyniesie zaledwie 13 proc. obecnych wpływów z tego tytułu - argumentowali radni.

Dzisiaj grzeje:

1. Media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje ikona polskiej telewizji

2. Kierowco, będziesz bardzo zadowolony. Rewolucyjne zmiany dotyczące prawa jazdy zostały zatwierdzone

3. Ogromna strata, tysiące fanów w żałobie. Nie żyje artysta uwielbiany na całym świecie

Podział na dwa województwa generowałby również koszty stworzenia oraz utrzymania bliźniaczej struktury organizacyjnej oraz podwójnej administracji rządowej. Utworzenie kolejnego urzędu wojewódzkiego, inspekcji transportu drogowego, straży pożarnej, inspekcji środowiska itp. spowodowałoby znaczny wzrost kosztów administracyjnych, które mogłyby osiągnąć nawet kilkaset milionów złotych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. TVN przekazał przykre informacje. Nie żyje ceniony dziennikarz
  2. Testy kliniczne najbardziej zaawansowanej szczepionki na COVID-19 wstrzymane. Wykryto groźne skutki uboczne
  3. Katastrofalne wieści dla seniorów. Rząd oficjalnie wycofuje się z obiecanej podwyżki emerytur
  4. Skandaliczne zachowanie Agaty Dudy. Podjęła decyzję, która zaskoczyła wszystkich
  5. Z ostatniej chwili: premier Morawiecki właśnie podjął decyzję. Wszystko po najbliższym weekendzie
  6. Nie ma na niego mocnych, napar z imbiru rozpędzi najgorsze dolegliwości. Wystarczy dodać do niego jedną przyprawę, połączenie gwarantuje fenomenalne samopoczucie

Cezary Pazura pokazał domNiebywałe, jak wygląda wnętrze domu Cezarego Pazury. Aż dziw, że wszystko do siebie pasujeCzytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News