Polacy będą zaciągnięci do wojska na nowych zasadach? Dotyczy nawet 40 tysięcy osób

Polacy będą zaciągnięci do wojska na nowych zasadach? Dotyczy nawet 40 tysięcy osób Źródło: Pixabay MaciejBednarek

Zasady, według których Polacy przystępują do wojska, mogą zmienić się pierwszy raz od wielu lat. Nowy projekt ma na celu zwiększenie polskiej armii w szybszym tempie i wejdzie w życie prawdopodobnie w następnym roku.

W związku z tym, że Polacy, wstępując do wojska, muszą brać udział w skomplikowanym i długim procesie, zaproponowano projekt nowych zasad. Dzięki niemu między innymi czas badań zostanie skrócony, a aplikację będzie można składać internetowo.

Polacy wciąż opierają się na przestarzałym, wojskowym systemie werbunkowym z 1944 roku. Przez to aplikanci muszą przez wiele dni odwiedzać różnych lekarzy oraz krążyć z dokumentami, co znacznie spowalnia proces rekrutacji. W dodatku wojskowe komisje lekarskie, których jest zaledwie kilka, są obecnie bardzo obciążone. Badania trwają teraz średnio około 3-4 dni. Zespół programu "Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej" zaoferował więc duże zmiany.

Polacy będą mogli szybciej przejść lekarskie badania

Polacy, którzy aplikują o przyjęcie do wojska, muszą przejść wiele długich procedur. W związku z tym, że jedna wojskowa komisja lekarska przypada na dwa województwa, niektórzy kandydaci muszą liczyć się z długimi i męczącymi podróżami. Następnie czeka ich kilka dni badań lekarskich oraz donoszenia dokumentów. Gen. bryg. Artur Dębczak i zespół programu "Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej" zaproponowali zmiany.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Według danych MON Polacy często odpadają już podczas rekrutacji. Z ich statystyk wynika, że nie przechodzi go około 40% kandydatów. Dzięki zmianom Polacy będą mogli składać aplikacje przez internet, natomiast wszelkie badania mogliby przejść w najbliższej, nowo powstałej jednostki, tzw. huby rekrutacyjnej. Niezbędne lekarskie badania, rozmowa rekrutacyjna oraz testy psychologiczne i z wychowania fizycznego miałyby trwać od 1 do 2 dni.

Dzisiaj grzeje: 1. Uwielbiany gwiazdor disco-polo zabrany pilnie do szpitala, jest w ciężkim stanie. Potwierdzono u niego COVID-19

2. Mateusz Morawiecki: Przedłużamy wszystkie obostrzenia. Wiadomo dokładnie, do kiedy będą zamknięte szkoły

Dzięki dostępowi do elektronicznych wersji dokumentów, Polacy mieliby być sprawniej przydzielani do jednostek, w których jest zapotrzebowanie na nowych rekrutów. Huby rekrutacyjne miałyby znaleźć się w każdym województwie, co rozwiązałoby problem przemieszczania się i długich podróży. Podstawowe szkolenie miałoby trwać 30 dni. Jednym z kluczowych elementów zmiany byłoby to, że rekrutacja trwałaby cały rok, bez przerwy. MON oszacował, że po wprowadzeniu nowego projektu w życie, armia polska liczyłaby 150 tysięcy żołnierzy. Z końcem 2019 roku liczba ta wynosiła 107,7 tysięcy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Dokładnie przyjrzyj się swoim dłoniom
  2. Polski znany sportowiec spowodował groźny wypadek drogowy. Był kompletnie pijany, czeka go kara
  3. Wielu Polaków nie dowierza. Szumowski zdecydował, ile osób może być w kościele na Wielkanoc
  4. Tragedia, zmarło 600 osób. Uwierzyli w nieprawdziwe informacje, o produkcie, który uodparnia na koronawirusa
  5. Żona Roberta Janowskiego jest zrozpaczona. Zamieściła w sieci porażający apel
  6. Jak zawrotnie szybko wyhodować szczypiorek na parapecie? Wyjawiamy sekretny sposób

źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News