Zmiany w kodeksie drogowym
Pixabay 8minwoo
Irmina Jach - 8 Stycznia 2021

Kierowców i pieszych czeka rewolucja. Ogromne zmiany w całej Polsce

Polacy mogą spodziewać się rewolucyjnych modyfikacji w kodeksie drogowym. Dziennikarze „Rzeczpospolitej” przypominają, że już wkrótce zmienią się zasady pierwszeństwa na przejściach dla pieszych. To jednak nie wszystko - kierowcy dostaną kary za „jazdę na zderzak”, a hulajnogi nie będą mogły jeździć po chodnikach.

Zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych i polskich drogach. Zmodyfikowane przepisy mają zacząć obowiązywać już wkrótce. Propozycja Ministerstwa Infrastruktury została poparta przez większość członków parlamentu.

Polacy mogą spodziewać się rewolucyjnych modyfikacji w kodeksie drogowym

Do tej pory kierowcy mieli obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszym, kiedy ci znajdowali się na przejściu dla pieszych. Nowe zasady narzucają takie postępowanie również w przypadkach, gdy piesi dopiero wchodzą na „zebrę”. To nie koniec zmian.

- Pieszy na „zebrze” nie będzie mógł korzystać z telefonu, smartfona czy innych podobnych urządzeń - zarówno w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko, jak i podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Ma to skłonić pieszych do uważniejszego obserwowania ruchu i skoncentrowania się na drodze - napisano w Dzienniku Ustaw.

Ujednolicone zostanie też ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym. Maksymalną dozwoloną prędkością, niezależnie od pory, będzie 50 km/h. Obecnie w godzinach nocnych można jeździć szybciej o 10 km/h.

Nie żyje aktorka znana z filmów i seriali z TVP, TVN i Polsatu. Zmarła po kilku dniach chorobyNie żyje aktorka znana z filmów i seriali z TVP, TVN i Polsatu. Zmarła po kilku dniach chorobyCzytaj dalej

Kierowcy mogą spodziewać się surowych kar za „jazdę na zderzak” na drogach szybkiego ruchu. Niezachowanie bezpiecznej odległości to jeden z najpoważniejszych problemów na polskich jezdniach. Określono konkretne odległości, które powinny być zachowywane.

-Proponuje się, aby na drogach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych) bezpieczna odległość między pojazdami wynosiła połowę wartości aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 metrów za poprzedzającym samochodem, 120 km/h - 60 m, 140 km/h - 70 m - czytamy w Dzienniku Ustaw.

Przepisy przewidują również zmianę organizacji ruchu e-hulajnóg. Użytkownicy tych pojazdów będą musieli dzielić drogę ze skuterami, motocyklami, samochodami i innymi pojazdami mechanicznymi.

Kierowcy powinni pamiętać o wzroście kar za brak OC i nieopłacenie PCC-3. Od 1 stycznia 2021 roku stawki zostały znacząco podniesione. Zapominalscy zapłacą nawet 56 tys. zł. Czas na uiszczenie opłaty to zaledwie 14 dni.

Uważacie, że zmiany w ruchu drogowym zaproponowane przez rząd zwiększą bezpieczeństwo kierowców i pieszych? A może to zbędne utrudnienie?

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News