Polacy usłyszeli ważny komunikat
Pikio.pl
Irmina Jach - 8 Stycznia 2021

Mamy potwierdzenie. Szef Kancelarii Premiera przekazał niezbędne informacje dla wszystkich seniorów

Polacy powyżej 70. roku życia od 15 stycznia będą mogły umówić się na szczepienie przeciwko COVID-19. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk potwierdził, że pierwszy etap Narodowego Programu Szczepień obejmie osoby powyżej 60. roku życia. Do procedury najpierw przystąpią jednak najstarsi.

Pierwszy etap Narodowego Programu Szczepień ma rozpocząć się 25 stycznia. Zaszczepieni zostaną pensjonariusze i pracownicy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, a także służby mundurowe i Polacy powyżej 60. roku życia.

Polacy już wkrótce będą mogli zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19

Michał Dworczyk zapowiedział, że z systemu zapisów, który ruszy 15 stycznia, będą mogli skorzystać wszyscy obywatele kraju. Jak zaznaczył: „wszystkie pozostałe osoby, które chciałyby zgłosić swoją gotowość do zaszczepienia, będą mogły - za pośrednictwem kanału internetowego - takie zgłoszenie przesłać”.

Na e-skierowania jako pierwsi będą mogli liczyć jednak wyłącznie seniorzy po 70. roku życia. Otrzymają je podczas wizyt u lekarzy rodzinnych, poprzez Internetowe Konto Pacjenta lub dzwoniąc na specjalną infolinię Narodowego Programu Szczepień, dostępną pod numerami 989 lub 22 62 62 989.

- Kto będzie miał 15 stycznia takie skierowanie wystawione? Wszyscy obywatele polscy powyżej 70. roku życia. Więc seniorzy 70 plus będą mogli od 15 stycznia zapisywać się na konkretny termin przyjęcia pierwszej i drugiej dawki szczepionki - zapowiedział Michał Dworczyk.

Potwierdzenie ministra poszło na żywo w RMF FM. Chodzi o szczepienia, wielu mogło być w błędziePotwierdzenie ministra poszło na żywo w RMF FM. Chodzi o szczepienia, wielu mogło być w błędzieCzytaj dalej

Preparat Pfizera jest w Polsce całkowicie darmowy. Szef KPRM zapowiedział jednak, że nie będzie można skorzystać z niego poza wyznaczoną kolejką. Rząd stanowczo potępił incydenty z udziałem aktorów, które miały miejsce w minionych dniach. Zapowiedziano, że takie sytuacje się nie powtórzą.

- Chcemy wyrazić kategoryczny brak akceptacji, gdy szczepienia nie są wykorzystywane z ustalonymi regułami. To, co się zdarzyło, jest nieakceptowalne. Szczepienia są dobrem wspólnym i powinny być traktowane ze szczególną uwagą - mówił Adam Niedzielski podczas noworocznej konferencji prasowej.

Michał Dworczyk poinformował, że do tej pory do punktów szczepień dostarczono 204 tys. dawek szczepionek. Wśród osób, które zostały zaszczepione, tylko osiem zgłosiło niepożądane skutki użycia preparatu w postaci lekkich odczynów poszczepiennych.

Obecnie szczepienie przeciwko COVID-19 jest dobrowolne. Szef KPRM przypomniał jednak, że „zaszczepiony pacjent będzie miał zaświadczenie o szczepieniu oraz informację o szczepieniu wprowadzoną do e-karty szczepień, a bycie osobą zaszczepioną daje określone przywileje”.

Polacy, którzy nie znajdują się w grupie wysokiego ryzyka, będą musieli poczekać na swoją kolej nawet do 2022 roku

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Fakt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News