Niebawem ruszą masowe kontrole Polaków. Wiadomo, kto powinien się martwić

Niebawem ruszą masowe kontrole Polaków. Wiadomo, kto powinien się martwić Źródło: Pixabay/pasja1000

Polacy mogą się spodziewać masowych kontroli w najbliższym czasie. Wiemy już, kto może zacząć się martwić. Pieniądze, które trafiły do wielu Polaków mogą zostać odebrane. Wystarczył jeden niedopilnowany szczegół. Kto może zacząć się bać?

Polacy w najbliższym czasie mogą się spodziewać kontroli z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ramach tarczy antykryzysowej instytucja wsparła tysiące polskich przedsiębiorców miliardami złotych. Teraz wspólnie z Krajową Administracją Skarbową będą przeprowadzały masowe kontrole. Kto powinien zacząć się już martwić?

Polacy w najbliższym czasie mogą się spodziewać masowych kontroli

Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, w rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawna" podkreślił, że dane, które Polacy podawali we wnioskach do ZUS-u zostaną w najbliższym czasie sprawdzone wspólnie z Krajową Administracją Skarbową. Państwo ma kilka lat na przeprowadzenie dokładnych kontroli. Może to jednak nie był łatwym zadaniem.

Rozmówcy "DGP" podkreślają, że sprawdzenie, czy pieniądze na pewno otrzymały osoby do tego uprawnione, będzie bardzo trudne. Wszystko przez przepisy dotyczące tarczy antykryzysowej, które powstawały bardzo szybko, a jeszcze szybciej się zmieniały. ZUS prawdopodobnie nie będzie kwestionował zasadności przyznania wsparcia, jeśli przepisy zostały nieprecyzyjnie zinterpretowane. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Skonstruowane przepisy same w sobie były bardzo nieprecyzyjne, wskutek czego wiele osób mogło nie do końca je zrozumieć. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie jednak karał takich osób, obawiać powinni się ci, którzy wprowadzili dane nie do końca zgadzające się z rzeczywistością.

Jeśli w naszym wniosku zostały zawarte nieprawdziwe dane, jak na przykład inny przychód, niż ten, który otrzymujemy faktycznie, możemy zacząć się obawiać. Współpraca ZUS z KAS pozwoli na skuteczne wykrywanie tego typu rozbieżności.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilny komunikat Ministerstwa Zdrowia do kobiet po 50. Trzeba wiedzieć

2. Ważny komunikat Łukasza Szumowskiego. Szczepienia na koronawirusa będą obowiązkowe?

Osoby, które niejasne przepisy zinterpretowały na swoją korzyść, powinien uchronić art. 15zx ust. 2 Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.). Przepis ten uznaje nienależne świadczenie przyznane lub wypłacone na podstawie fałszywych oświadczeń, dokumentów lub świadomego wprowadzenia instytucji w błąd.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nieprawdopodobne, ile Kozidrak ma lat, wygląda na młódkę. W jej jadłospisie tkwi sekret na przepiękny wygląd
  2. Prezes polskiego klubu aresztowany przez policję. Miał popełnić obrzydliwe przestępstwo, kibice są wściekli
  3. Sławomir pilnie prosi fanów o pomoc. Wyjątkowe nagranie pojawiło się w sieci
  4. Lekarz zobaczył dziecko po porodzie i pobladł. Niebywałe, co trzymało w rączce, zdjęcia mówią same za siebie
  5. Na urlopie kupił pamiątkę dla mamy. Dopiero w domu się przyjrzał i aż pobladł z zażenowania
  6. Elżbieta Słoboda odrzuciła pomoc lekarzy. Aktorka zmarła z dala od domu, Polacy dowiedzieli się dopiero miesiąc później

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News