Polacy
East News/ARKADIUSZ ZIOLEK
Klaudia Bochenek - 6 Maja 2020

Właśnie się zaczęło. Dzisiejsza zmiana dotknie ogromną liczbę Polaków

Polacy już dziś odczują sporą zmianę. Wszystko przez decyzje rządzących. Jednak nie da się ukryć, że niektórzy z niecierpliwością na to czekali. Część poczuje się odciążona, inni będą musieli stanąć przed podjęciem decyzji.

Niektórzy Polacy bali się tej zmiany, inni tylko odliczali dni i czekali na pewne informacje. Niewykluczone, że zaczynamy wracać do normalności.

Polacy mogą skorzystać z otwarcia placówek

6 maja to ważny dzień dla wszystkich rodziców. Właśnie na pierwszą środę maja wypadało otwarcie żłobków oraz przedszkoli. Oczywiście, nie wszystkich - decyzję podejmowały organy prowadzące z porozumieniem z sanepidem. Jak czytamy na stronie gov.pl, to głównie organy prywatne rozważały otwarcie placówek jak najszybciej, z kolei samorządy rozpatrują otwieranie żłobków i przedszkoli po 11 maja, na bieżąco obserwując sytuację w kraju i biorąc pod uwagę potrzeby rodziców.

Rząd o tymczasowych zwolnieniachNagła decyzja rządu. Chcą wprowadzić "tymczasowe zwolnienia z pracy"Czytaj dalej

Minister Marlena Maląg zapewniła, że rząd pomaga samorządom w realizacji ich zadań, takie placówki mają też zapewnione środki do dezynfekcji z Agencji Rezerw Materiałowych. Na tę chwilę nie wiadomo, ile żłobków i przedszkoli zdecydowało się otworzyć się dla dzieci, te dane będą znane dopiero pod koniec dnia z raportów kuratoriów.

Specjalne wytyczne mają zadbać o bezpieczeństwo

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Krzysztof JackowskiJackowski pomaga w poszukiwaniu Kacperka. Kobieta zdradziła całą prawdę o działalności, jaką podejmujeCzytaj dalej

Dzieci na pewno ucieszą się z faktu, że spotkają się ze swoimi rówieśnikami. Rodzice będą odciążeni - należy pamiętać, że pierwszeństwo umieszczenia dziecka w otwartej i spełniającej normy placówce mają te osoby, które nie mogą pogodzić pracy z opieką nad maluchem. Dotyczy to m.in. pracowników służby zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu czy też osób, których działania są powiązane z zapobieganiem i walką z COVID-19. Do prawnych opiekunów najmłodszych zaapelował nawet sam Łukasz Szumowski. Jeśli rodzice zdecydują się pozostać w domu z dzieckiem, do 24 maja mogą z powodzeniem korzystać z zasiłku opiekuńczego, który obejmuje dzieci do lat 8.

Dzisiaj grzeje:

1. Zakończono akcję poszukiwawczą na jeziorze. Niestety potwierdził się najgorszy scenariusz, z wody wyłowiono ciało
2. Jak długo w Polsce będziemy nosić maseczki? Minister zdrowia odpowiedział. Data, której nikt się nie spodziewał

GIS podał żłobkom i przedszkolom najważniejsze wytyczne. Rodzice również powinni o nich wiedzieć i zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości. Przede wszystkim, w jednej sali i pod opieką jednego opiekuna nie powinno być więcej niż 12 dzieci. Między opiekunami musi być 1,5 m dystansu. Sale powinny być wietrzone raz na godzinę i jeśli to możliwe, dzieci powinny jak najdłużej przebywać na świeżym powietrzu. Zabawki i obiekty na placu zabaw powinny być regularnie dezynfekowane, podobnie jak zabawki w salach. Dzieci nie powinny przynosić zbędnych gadżetów, pluszaki są wykluczone. Jeśli rodzice chcą odebrać dziecko wchodząc do środka, muszą się zdezynfekować, założyć rękawiczki i zasłonić usta oraz nos.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Najdroższe badania diagnostyczne. Niektóre z nich kosztują nawet kilka tysięcy złotych
  2. Anna Lewandowska urodziła. Robert Lewandowski pochwalił się zdjęciem. Znamy płeć i imię (FOTO)
  3. Wiele osób myliło się ws. Kacperka? Policjant nie pozostawił wątpliwości
  4. Państwo zapłaci każdemu nawet 5000 złotych. Jest jeden warunek
  5. W rocznicę urodzin Wodeckiego Anna Dymna przerwała ciszę. Światło dzienne ujrzał bolesny sekret
  6. Lidl przebił Biedronkę oferującą szynkę za 1,49 zł. Do jutra produkty poniżej 1 zł i wiele okazji

Metamorfoza mężczyznyMówili mu, że jest za brzydki dla panny młodej. Przeszedł tak powalającą metamorfozę, że trudno opisać ją słowamiCzytaj dalej

Źródło: gov.pl. RMF24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News