Polacy kupują coraz więcej wódki. Eksperci wskazują powody

Polacy kupują coraz więcej wódki. Eksperci wskazują powody Źródło: Pixabay

Polacy stali się prawdziwymi smakoszami wódki. Zdaniem ekspertów, sprzedaż mocnych trunków w porównaniu do ubiegłych lat wzrosła o wiele procent. Ekonomiści zanalizowali, co może stać za tak nagłym rozwojem przemysłu alkoholowego i doszli do zadziwiających wniosków.

Polacy z roku na rok kupują coraz więcej wódki. Według wskazań ekonomistów i obserwatorów rynku przemysł alkoholowy w Polsce odnotowuje wielkie zyski, na które wpływają zadziwiające czynniki. Co wpływa na zwiększoną konsumpcję mocnych alkoholi? Eksperci nie mają żadnych złudzeń.

Polacy kupują hektolitry wódki. Alkohole cieszą się wielkim powodzeniem

Mimo wielu kampanii społecznych ostrzegających przed nadmiernym spożywaniem alkoholu sprzedaż wódki w trakcie ostatniego roku wzrosła odpowiednio o 6,7% względem poprzedniego roku. Według statystyki, Polacy od początku roku wypili 143 milionów litrów napojów spirytusowych, z czego wódka stanowi 122,2 miliona litrów, a więc zatrważającą większość.

Dzisiaj grzeje: 1. Podczas spaceru w lesie mężczyzna zobaczył łamiący serce widok. Pies był przywiązany metolową linką do drzewa, umierał
2. Koniec świata nastąpi za 11 dni? Naukowcy twierdzą, że TYM razem Ziemia może eksplodować

Zdaniem ekspertów, sytuacja rynkowa wskazująca duży popyt na rynku alkoholi wynika z wielu czynników. Jednym z nich jest polityka rządu Prawa i Sprawiedliwości, który - poprzez wprowadzenie programu socjalnego 500 plus - przyczynił się do wzmożonego zainteresowania kupnem alkoholi za dodatkowe pieniądze.

– Nie bójmy się mówić o tym, że to może być efekt 500 plus. Gdy gospodarstwa domowe zaspokoiły potrzeby związane z poprawą standardu życia, wydają na konsumpcję, w tym na używki – zauważa w rozmowie z dziennikiem Krzysztof Brzózka, były szef Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Konsekwencje picia coraz bardziej zauważalne

Do niepokojącej statystki mówiącej o coraz częstszym zaglądaniu Polaków w kieliszek, dodać należy fakt, że kobiety, które do tej pory nie sięgały tak często po wódkę, zaczęły to robić.

– Z licznych badań wynika, że spożycie mocnych trunków najszybciej rośnie w gronie kobiet. A to one w największym stopniu gospodarują 500 plus – dodaje Artur Bartoszewicz z Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH

Zdaniem ekspertów i analityków, dowolność wydawania programu 500 plus, a także rosnące pensje i stałe, niewzrastające ceny alkoholi przełożyć się mogą na coraz to liczniejszą liczbę zatruć i chorób, a także wypadków drogowych spowodowanych nadużywaniem mocnych trunków. Według statystyk policyjnych, przytoczonych na Facebooku przez dziennikarza Tomasza Smokowskiego, liczba nietrzeźwych kierowców rośnie proporcjonalnie do tendencji kupowania napojów alkoholowych.

- Ktoś mi podesłał policyjne podsumowanie wakacji. Wiecie, ilu pijanych kierowców zatrzymano w trakcie ostatnich 76 dni w Polsce? Ja, naiwny, strzeliłem: 40. A prawidłowa odpowiedź? 18 312! Ogarniacie?! 241 dziennie. 10 potencjalnych morderców na każdą godzinę. Boję się wyjść z domu... - napisał przedstawiciel mediów na swoim Facebooku.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Prezes ZUS ujawnia. Oto jak zgarnąć wyższą emeryturę
  2. Panna młoda weszła do kościoła i nagle zapadła grobowa cisza. Pan młody prawie zemdlał ze wstydu, gdy zobaczył, co niesie na rękach
  3. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach. 8-letnia panna młoda zmarła podczas nocy poślubnej
  4. Rodzina królewska zawsze zabiera w podróż własną krew. Właśnie ujawniono dlaczego
  5. Ranna kobieta czekała na pomoc, zamiast tego została jeszcze bardziej skatowana. Dramat we wrocławskim szpitalu

Źródło: Inn Poland

Następny artykuł