Polacy uzyskają dostęp do e-skierowań
pikio.pl
Irmina Jach - 4 Stycznia 2021

Kolosalna zmiana dla wszystkich Polaków. Obowiązuje już od 8 stycznia, trzeba wiedzieć

Polacy muszą przygotować się na duże zmiany. Od 8 stycznia e-skierowania staną się obowiązkowe. Lekarze będą je wystawiać, korzystając z dostępnych im systemów informatycznych.

Polacy już za kilka dni nie będą musieli martwić się o skierowania lekarskie. Na mocy najnowszej decyzji resortu zdrowia będzie można uzyskać je w formie elektronicznej, bez wychodzenia z domu. Nowa usługa ma usprawnić funkcjonowanie służby zdrowia.

Polacy uzyskają dostęp do e-skierowań

- E-skierowania w postaci czterocyfrowego kodu, otrzymamy zarówno na badania diagnostyczne, jak i do poradni specjalistycznej. Możemy otrzymać e-skierowanie zarówno na leczenie w poradni specjalistycznej, jak i na leczenie szpitalne. Będzie ono dostępne także na badania diagnostyczne, takie jak rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, ale również kolonoskopia, gastroskopia czy badania medycyny nuklearnej - mówiła Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w rozmowie z Radiem Łódź.

- E-skierowanie ma ułatwić pacjentom rejestrację. Nie można go zgubić i nie trzeba już w ciągu dwóch tygodni dostarczać papierowego oryginału dokumentu. Dodatkowo sama rejestracja, czy w poradni specjalistycznej, czy w szpitalu, może się odbywać przez telefon. Wystarczy podać czterocyfrowy kod, który otrzymaliśmy poprzez SMS albo numer PESEL. Wówczas to jest ten moment, kiedy nasze e-skierowanie będzie zarejestrowane. Oznacza to, że jeżeli chcielibyśmy zadzwonić do innej poradni i chcielibyśmy tam zarejestrować nasze skierowanie, to nie będzie możliwe. E-skierowanie będzie bowiem zarejestrowane w tej placówce, w której po raz pierwszy podaliśmy nasz kod - dodała.

E-skierowanie pozwoli na pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie, aż do momentu jego realizacji. Osoby, które nie są posiadaczami telefonu komórkowego, będą mogły poprosić o papierowy wydruk skierowania. Nowe zasady obowiązują od piątku 8 stycznia.

Grał w kultowych serialach puszczanych m.in. na Polsacie. Nie żyje aktor, przegrał z tętniakiem mózguGrał w kultowych serialach puszczanych m.in. na Polsacie. Nie żyje aktor, przegrał z tętniakiem mózguCzytaj dalej

Dzięki elektronicznej formie dokumentu pacjenci nie będą zobowiązani do osobistego dostarczania skierowania do placówki przed upływem 14 dni, zniknie problem z nieczytelnością czy ewentualnym zagubieniem, a chory i osoby upoważnione będą mogły śledzić historię leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta.

Ministerstwo zdrowia ma nadzieję, że e-skierowania pomogą także w rozładowaniu kolejek. Nierzadko dochodzi do sytuacji, że pacjenci zapisują się do kilku placówek na podstawie jednego skierowania, przez co oczekiwanie na wizyty ulega znacznemu wydłużeniu.

E-skierowania będą obejmować: ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych, leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej finansowane ze środków publicznych, oraz ze środków innych niż środki publiczne, a także badania rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.

Elektroniczny dokument nie będzie obowiązywał w przypadku: leczenia w uzdrowisku lub sanatorium, programów lekowych, rehabilitacji i konieczności hospitalizacji w placówce psychiatrycznej. e-skierowanie jest wymagane tylko dla wizyt „pierwszorazowych”.

Resort przewiduje nadanie pilności skierowaniu. Dzięki temu osoby potrzebujące otrzymają pierwszeństwo w wykonywaniu świadczeń. To kolejne udogodnienie, które wejdzie w życie po e-receptach i e-zwolnieniach. Co myślicie o tym pomyśle?

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Obrazy PikioNiewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Onet/gov.pl/spzozmm.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News