Naukowcy ostrzegają, że północna część Polski jest zagrożona zatopieniem. Setki tysięcy Polaków mogą stracić domy

Naukowcy ostrzegają, że północna część Polski jest zagrożona zatopieniem. Setki tysięcy Polaków mogą stracić domy Źródło: .

Polacy nie zawsze słuchają ostrzeżeń ekologów dotyczących zmian klimatycznych - uważają, że problem globalnego ocieplenia dotyczy innych miejsc na Ziemi. Jak się jednak okazuje, mogą być zagrożeni prawdziwą katastrofą - dach nad głową może stracić większość mieszkańców północnej części kraju.

Polacy od kilku lat mają okazję słyszeć regularne ostrzeżenia ekologów na temat krytycznego stanu planety. Nie każdy chce w nie wierzyć, nie każdy też jest przekonany o tym, że globalne ocieplenie będzie miało jakikolwiek wpływ na codzienne życie w Polsce. Jak się jednak okazuje, wystarczy dokładnie przyjrzeć się danym, aby uświadomić sobie, że i nad Wisłą zmiany klimatu będą bardzo odczuwalne, a wiele osób może stracić dachy nad głową.

Polacy ucierpią na ociepleniu globalnym w straszny sposób

Według ponurych prognoz ekologów do katastrofy może dojść już w ciągu najbliższych 30 lat. Jak na razie protestują głównie młodzi, ale coraz więcej ludzi uświadamia sobie, że to, co dzieje się na ich oczach, to ogromny klimatyczny kryzys.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jednym z największych zagrożeń wynikających z globalnego ocieplenia jest podniesienie poziomu mórz i oceanów. Ma to związek z topniejącymi lodowcami na biegunach planety. W ciągu zeszłego stulecia poziom ten podniósł się o 11 - 16 centymetrów. Jak ostrzegają specjaliści, teraz może być jeszcze szybszy.

Poziom wód poniesie się o pół metra, ucierpią Polacy na północy kraju

Najbardziej zagrożone zalaniem są tereny Azji - Chiny, Bangladesz, Indie, Wietnam, Tajlandia i Indonezja. Nie oznacza to jednak, że kryzys nie dotrze również na tereny Polski. Wedle badań specjalistów najbardziej zagrożone są tereny na północy Polski, położone w delcie Wisły. Obecnie mieszka na nich około 270 tysięcy osób, które w przeciągu najbliższych 70 - 80 lat mogą stracić dach nad głową.

Dzisiaj grzeje: 1. Piękna gwiazda PRL pochowana PÓŁ ROKU po śmierci. Miała 61 lat, podzieliła los Ireny Dziedzic
2. Odmówił spotkania z Andrzejem Dudą i jeszcze publicznie go upokorzył. Wizytę w Holandii prezydent zapamięta na długo

80 lat brzmi jak bardzo długi czas, w którym można przygotować się na każdą katastrofę, ale nie należy zapominać o tym, że aby aktywnie zapobiegać katastrofom ekologicznym, należy działać długofalowo. Nie wystarczy chwilowy zryw i zmiana nawyków, ale przeorientowanie zarówno życia prywatnego, jak i gospodarki. Aktywiści biją na alarm - nie zostało wiele czasu, aby wcielić w życie pomysły ekologów.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Szykują się OGROMNE zmiany w emeryturach. Zobacz co czeka Twoje pieniądze
  2. Na pogrzeb Anny Jantar przyszło aż 40 tysięcy Polaków. To, jak wygląda jej grób dziś jest nie do uwierzenia
  3. Panna młoda wjechała do kościoła na wózku. Nagle przed ołtarzem stał się prawdziwy cud, wszyscy przecierali oczy ze zdumienia
  4. Gosia ma 6 lat, przeszła 16 chemioterapii i poparzyła przełyk setkami tabletek. Nowotwór wykańcza ją w zastraszającym tempie, rodzice błagają o pomoc
  5. To nagranie ma 6 milionów wyświetleń, internauci płaczą ze śmiechu. Ogromny pitbull przekrada się obok kotka, bo boi się go obudzić

źródło: popularne

Następny artykuł