Zbadali uczciwość ludzi z 40 krajów. Wynik Polaków rozkłada na łopatki

Zbadali uczciwość ludzi z 40 krajów. Wynik Polaków rozkłada na łopatki Źródło: Wikimedia Commons/Santeri Viinamäki

Polacy nieświadomie zostali poddani eksperymentowi przeprowadzonemu wspólnie przez naukowców z wielu znanych uniwersytetów. Sprawdzano, w których krajach ludzie są najuczciwsi. Rezultaty są zaskakujące.

Polacy mogą być poważnie zaskoczeni wynikiem badania, które przeprowadziła grupa uczonych z uniwersytetów w Zurychu, Amsterdamie, Michigan, Utah, a także Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy ludzie zachowują się nieuczciwie, mając przed sobą wizję szybkiego i łatwego zarobku czyimś kosztem. Tego typu zagadnienia były dosyć często przedmiotem badań socjologów, ale problemem było przeprowadzanie ich w warunkach laboratoryjnych. W kontrze postanowiono wykonać badania w terenie.

Naukowcy sprawdzili, czy ludzie są uczciwi

Naukowcy rozmieścili 17 tysięcy portfeli w 40 krajach świata i 355 miastach. Do środka schowano listę zakupów oraz wizytówkę z adresem właściciela portfela. Ponadto część portfeli zawierała pieniądze w walucie danego w kraju, o wartości od 50 do 353 zł. Do niektórych dorzucono klucze, a jeszcze inne miały tylko klucz - bez pieniędzy.

Badacze prowadzili badania przez 3 lata i spodziewali się, że mniejszość portfeli wróci do prawowitych właścicieli. Okazało się, że założenia badaczy były w sporej mierze błędne. Zazwyczaj im więcej pieniędzy w portfelu, tym chętniej był oddawany. Podobny wynik uzyskano w przypadku znalezisk z kluczami. Okazało się także, że ilość zwróconych portfeli była w wysokiej korelacji z odsetkiem osób uchylających się od płacenia podatków w danym kraju czy wskaźnikiem korupcji. Wykres wskazujący wyniki poszczególnych krajów jest wyjątkowo zaskakujący.

Polacy z szokującym wynikiem. Można się zdziwić

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak wskazuje wykres wykonany przez badaczy, najuczciwsi okazali się kolejno: Szwajcarzy, Norwegowie, Holendrzy, Duńczycy i Szwedzi. Najmniej uczciwa piątka to natomiast: Chiny, Maroko, Peru, Kazachstan i Kenia. Gdzie w tym wszystkim Polacy?

Okazało się, że nasi rodacy zajęli miejsce zaraz za pierwszą piątką. Polacy zwrócili niemal 70% portfeli, w których nie było pieniędzy i niewiele większy odsetek oddał te, które zawierały pieniądze. Zaraz za nami w rankingu znaleźli się Czesi, Nowozelandczycy, Niemcy, i Francuzi. Jak stwierdził Shaul Shalvi podsumowujący badanie - wyniki były wymierne, bo sprawdziły uczciwość respondentów w badaniu terenowym. Co za tym idzie - Polacy mogą być naprawdę dumni z uzyskanego wyniku.

 

Źródło: Twitter/Johenrich

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TRAGEDIA w życiu Ewy Chodakowskiej! Nie żyje bliska jej osoba, miała wypadek motocyklowy
  2. Anna Komorowska w dniu ślubu z Bronisławem wyglądała jak milion dolarów! Ujawniono ich zdjęcie ślubne. Nie poznacie prezydenta! 
  3. Podstawowy produkt polskich sklepów wywołuje nowotwór. Jest silnie rakotwórczy
  4. Gwiazda „Big Brothera” znaleziona martwa w domu. Do dziś nie wyjaśniono jej tajemniczej śmierci
  5. Polka skradła serce księcia Karola. Wysłał jej fortunę
  6. Puścili na weselu kultowe disco polo. Żenująca reakcja Beaty z Warszawy   

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News