Polacy tłumnie ruszyli w góry
MACIEJ KULCZYNSKI/East News (ZDJĘCIE POGLĄDOWE)
Irmina Jach - 2 Stycznia 2021

Tłumy w Polskich górach, Polacy obchodzą surowy zakaz. Co się dzieje?

Polacy wyruszyli w góry pomimo rządowego zakazu. Mimo że stoki i hotele są zamknięte, znaleźli sposób na obejście kłopotliwego zakazu. Policja i sanepidy ruszyły do akcji.

Polacy - pomimo narodowej kwarantanny - tłumnie odwiedzają beskidzkie, podhalańskie i sudeckie kurorty. Pomimo że hotele i wyciągi teoretycznie są zamknięte, zmęczeni kwarantanną turyści nie zamierzają rezygnować z poświątecznego wypoczynku.

Polacy tłumnie ruszyli w góry

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa na terenie Polski do 17 stycznia 2021 roku stoki narciarskie i bazy noclegowe pozostają nieczynne. Mimo to Polacy tłumnie ruszyli w góry. Okazuje się, że komunikaty na stronach obiektów nie zawsze mają pokrycie w rzeczywistości.

- W dniach 31 grudnia-17 stycznia będzie działać gondola A1 wyłącznie w ruchu turystycznym. Nie będzie możliwości przewożenia sprzętu narciarskiego ani snowboardowego - napisano na stronie internetowej Szczyrk Mountain Resort.

Jak poinformowali dziennikarze „Gazety Wyborczej” i „Dziennika Zachodniego”, w ten sposób działają niemal wszystkie obiekty w Polsce. Turyści znaleźli jednak sposób na obejście zakazu - zjeżdżają ze stoków na sankach, jabłuszkach czy skiturach.

Odpalał fajerwerki na środku ulicy. Chwilę później wydarzyła się największa tragediaOdpalał fajerwerki na środku ulicy. Chwilę później wydarzyła się największa tragediaCzytaj dalej

Kilka dni temu Komenda Miejska Policji w Bytomiu postanowiła skontrolować sytuację na stokach narciarskich. Policjanci byli świadkami wielu uchybień. Okazało się, że przedsiębiorcy nie respektują narzuconych przez rząd obostrzeń.

- Podczas kontroli stoku przy ulicy Blachówka, okazało się, że obiekt pozostaje otwarty wbrew przepisom. Na jego terenie znajdowało się około stu osób, które zjeżdżały na sankach, a właściciel sprzedawał bilety wstępu. [...] O stwierdzonych nieprawidłowościach powiadomiono Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i wszczęto postępowania w sprawach o wykroczenie - napisano w komunikacie wystosowanym przez bytomską policję.

W Tatrach panują obecnie krytyczne warunki pogodowe.Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że w górnych partiach wieje silny wiatr, który może utrudniać swobodne poruszanie się. Na szlakach zalega śnieg, są także mocno oblodzone. Wyjście bez specjalistycznego sprzętu może skończyć się tragicznie.

Idąc w wyższe partie Tatr należy mieć ze sobą raki, czekan, kask oraz wiedzę na temat ewentualnych lawin. Przed kilkoma dniami zwały śniegu porwały trzech turystów przebywających w okolicy Rysów. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Tatrzański Park Narodowy apeluje także o niewchodzenie na zamarznięte stawy. Polacy poruszają się po tafli Morskiego Oka i wód Doliny Pięciu Stawów. Lód w wielu miejscach jest jeszcze bardzo cienki i z łatwością może się załamać.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News