Sprowadzą dzisiaj do Polski ponad 30 osób z ogarniętego epidemią Wuhan. Decyzja już podjęta

Sprowadzą dzisiaj do Polski ponad 30 osób z ogarniętego epidemią Wuhan. Decyzja już podjęta Źródło: Wikimedia Commons/CDC Global

Polacy otrzymają pomoc z rąk samego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dziesiątki z nich utknęły w opanowanym epidemią chińskim Wuhan. Z powodu wirusa nie mają szans powrócić do kraju, nie mogą też odpowiednio o siebie zadbać.

Polacy na dobre utknęli w Wuhan. MSZ postanowiło pomóc im w powrocie do kraju. Decyzja została podjęta bardzo szybko, teraz to już tylko kwestia godzin.

Polacy zostaną ewakuowani z Wuhan

Polskie służby postanowiły pójść śladem tych amerykańskich. Postanowiono o sprowadzeniu do kraju 31 osób, które znajdują się w ogarniętym epidemią wirusa 2019-nCov chińskim Wuhan. Jak udało się dowiedzieć dziennikarzom, to już tylko kwestia godzin. Dodatkowo wszyscy Polacy, którzy mogą być potencjalnie zarażeni, otrzymali stosowne instrukcje.

- Ewakuacja Polaków, którzy z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa, chcą opuścić region Wuhan w Chinach jest w toku. Operacja powinna się zakończyć w ciągu kilku najbliższych godzin (...) Operacja jest przeprowadzana, w sumie ewakuowanych jest 31 osób. Wszystkie zostały zidentyfikowane, zaopiekowane i wiedzą, gdzie mają się stawić - poinformował na antenie radia ZET Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

Niektórzy Polacy zdecydowali się zostać na własne życzenie

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wiceminister spraw zagranicznych ujawnił również, że nie wszyscy Polacy zgodzili się wrócić do kraju. Postanowili oni zostać głównie z powodu więzów rodzinnych, nie chcą pozostawiać małżonków samych sobie.

- Są to osoby, które nie wyraziły chęci powrotu. Są najczęściej związane więzami rodzinnymi z obywatelami Chin. A tamci obywatele nie mogą opuścić kraju, więc małżonkowie zdecydowali się zostać. Polskie służby konsularne są tam na miejscu do ich dyspozycji - tłumaczy Szymon Szynkowski vel Sęk.

Dzisiaj grzeje: 1. Podejrzenie koronawirusa na pokładzie polskiego samolotu. Pasażerowie uwięzieni na pokładzie
2. "Królowa" nie żyje. Zmarła w otoczeniu najbliższych

Sytuacja w Europie nie wygląda źle porównując do tysięcy podejrzanych zarażeniem wirusem w południowo-wschodniej Azji. Linie lotnicze ratują się przed epidemią blokując loty do i z Chin, co zrobił m.in. LOT. W Europie potwierdzono przypadki choroby u obywateli Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Finlandii. Jedynie w Niemczech podaje się, że 1-2 osoby są w stanie ciężkim. Na tę chwilę potwierdzonych zarażeń odnotowano 11948, zmarło 259 osób, 260 uznano za wyleczonych. Liczba podejrzanych przypadków poddanych obserwacji wynosi wzrosła 17988. 1795 osób jest w stanie krytycznym. Kraje sąsiadujące z Chinami zamykają granice i zabraniają transportu naziemnego i powietrznego do kraju epidemii.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ujawnił druzgocące zdjęcia jedzenia z Biedronki. Widać co wycieka, potraktowali go strasznie
  2. Trzynastki już niebawem. Jest dokładna data wypłat
  3. Uwielbiasz rosół? Wystarczy jeden błąd, może być silnie trujący
  4. Na Kuchenne rewolucje padł smutek. Nie żyją już dwie osoby, tragiczne wydarzenia smucą do dziś
  5. Dramatyczne doniesienia o Górniak. Musiała ze wszystkiego zrezygnować

Źródło: Radio ZET

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News