Janusz_gajos
fot. youtube.com
Anna Maria Guziewska - 11 Września 2018

Księża nie chcą, żebyście to zobaczyli. Pójdziecie na "Kler"?

"Kler" Wojtka Smarzowskiego do kin wejdzie 28 września. Jednak debata wokół tematyki nowego obrazu polskiego reżysera rozgorzała na długo przed oficjalną premierą. Debatują nie tylko fani reżysera czy kinematografii, ale i... katolicy. Prezentujący duchownych w sposób różny od tego, z którym stykamy się podczas lekcji katechizmu film, może stać się rzeczywistym protestem politycznym.

"Kler" do kin wchodzi za dwa tygodnie. Jednak już teraz stał się symbolem sprzeciwu wobec wykroczeń moralnych i nierzadko kryminalnych dokonywanych przez księży. Wojtek Smarzowski mówi: z ambony, z mediów katolickich i z powszechnego szacunku wśród miejscowych księży płynie obłuda. A sam zarys fabuły, opartej o klucz fabularny, szokuje i bulwersuje, ale jest też doskonałym momentem by ponownie zapytać o sens posługi i jej wpływ na środowiska wiernych.

"Kler" Wojtka Smarzowskiego kultowy jeszcze przed premierą. Czy Polacy masowo pójdą do kin?

W social mediach powstają grupy zwolenników nie tylko Smarzowskiego, ale sprzeciwu wobec Kościoła w ogóle. Polacy masowo zapowiadają ruszenie do kin w dniu premiery, by w ten sposób dać wyraz swojego sprzeciwu wobec praktyk duchownych.Smarzowski nie mówi: cały Kościół jest zły. Wymienia skrajne przypadki, łącząc je fabularnie w jedną historię, która wszak... ma wszelkie podstawy by być uznaną za prawdziwą. Dalej, podobno w tym obrazie jest inaczej niż w "Drogówce". "Kler" ma wszystkie cechy protestu: bulwersujący obraz i opowieść o prawdziwych zdarzeniach. To zmieszane jest z gorzką refleksją na temat kondycji polskiego duchowieństwa. Ale u Smarzowskiego obrywa się nie tylko księżom polskim. W rolach głównych zobaczymy najpopularniejszych polskich aktorów. Wśród nich, wybitny Janusz Gajos. Dalej w role księży wcielą się także: Robert Więckiewicz, Arkadiusz Jakubik i Jacek Braciak. Zbliżająca się premiera filmu może okazać się także trudnym momentem dla biskupów, zaangażowanych w wybory samorządowe, a także samych polityków Prawicy, zaangażowanych w ochronę polskiego kleru. Do kin zapraszają nie tylko producenci, ale dziennikarze i społecznicy. Szykuje się prawdziwie spektakularna premiera.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Tego jeszcze nie było! Ksiądz zniechęca do psychologów: "Nie zastąpią konfesjonału"
  2. Gdzie jest Ziobro?! Ksiądz zaatakował paralizatorem i będzie BEZKARNY
  3. Zdjęcia z imprezy PiS obiegły sieć. Uśmiechnięty ksiądz ogląda krocza małych dziewczynek
O. RydzykW końcu ujawniono niesamowite bogactwo Rydzyka! Kwota zwala z nógCzytaj dalej
Maciej StuhrNa celowniku PiS: Gwiazdy, które naraziły się władzy [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News