W Japonii coraz większą popularnością cieszą się pogrzeby organizowane robotom. Wszystko przez to, iż według religii shinto, bóstwa mogą znajdować się wszędzie, a roboty w życiu Japończyków są coraz bardziej powszechne i służą im w życiu codziennym.

Religijna tradycja shintoistyczna znalazła zastosowanie przede wszystkim dla piesków Aibo, które produkowała firma Sony. W Japonii roboty cieszyły się dużą popularnością, aczkolwiek w 2014 roku koncern ogłosił, iż nie zamierza więcej gwarantować serwisu dla mechanicznych piesków, które ulegną awarii.

Mimo, iż serwisowanie przejęła firma A Fun założona przez byłych pracowników Sony, części robotów nie da się uratować. Japończycy postanowili więc żegnać je z szacunkiem, a nie wyrzucać do śmietnika. Traktują je niczym żywe istoty.

Pogrzeby są często organizowane na wniosek większej ilości posiadaczy robotów. Wykonywane są między innymi w świątyni Kofukuji, której najważniejszy duchowny Bungen Oi przekonuje, iż każda rzecz posiada duszę. Pogrzebom towarzyszy specjalna ceremonia, podczas której odczytywane są sutry. Biorą w nich udział duchowni oraz serwisanci. W planach jest nawet wybudowanie specjalnej pagody dla robotów, czyli rodzaju wielokondygnacyjnej wieży służącej tradycyjnie do przechowywania relikwii.

Polecamy subskrybować kanał Pikio TV na Youtube co można zrobić pod tym LINKIEM

Polub Pikio.pl, by być na bieżąco:

 

Zobacz również