pogrzeb
Wiadomości Pikio - 25 Lipca 2015

Pogrzeby robotów w Japonii coraz bardziej popularne. "Rzeczy mają duszę"

W Japonii coraz większą popularnością cieszą się pogrzeby organizowane robotom. Wszystko przez to, iż według religii shinto, bóstwa mogą znajdować się wszędzie, a roboty w życiu Japończyków są coraz bardziej powszechne i służą im w życiu codziennym.

Religijna tradycja shintoistyczna znalazła zastosowanie przede wszystkim dla piesków Aibo, które produkowała firma Sony. W Japonii roboty cieszyły się dużą popularnością, aczkolwiek w 2014 roku koncern ogłosił, iż nie zamierza więcej gwarantować serwisu dla mechanicznych piesków, które ulegną awarii. Mimo, iż serwisowanie przejęła firma A Fun założona przez byłych pracowników Sony, części robotów nie da się uratować. Japończycy postanowili więc żegnać je z szacunkiem, a nie wyrzucać do śmietnika. Traktują je niczym żywe istoty. Pogrzeby są często organizowane na wniosek większej ilości posiadaczy robotów. Wykonywane są między innymi w świątyni Kofukuji, której najważniejszy duchowny Bungen Oi przekonuje, iż każda rzecz posiada duszę. Pogrzebom towarzyszy specjalna ceremonia, podczas której odczytywane są sutry. Biorą w nich udział duchowni oraz serwisanci. W planach jest nawet wybudowanie specjalnej pagody dla robotów, czyli rodzaju wielokondygnacyjnej wieży służącej tradycyjnie do przechowywania relikwii. https://www.youtube.com/watch?v=fkX0Bg3mKEQPolecamy subskrybować kanał Pikio TV na Youtube co można zrobić pod tym LINKIEMPolub Pikio.pl, by być na bieżąco:

 
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News