Trumna z ciałem Adamowicza jest już wystawiona. Relacja z uroczystości pogrzebowych prezydenta

Trumna z ciałem Adamowicza jest już wystawiona. Relacja z uroczystości pogrzebowych prezydenta Źródło: Fot. YouTube/Radio Gdańsk

Od niedzieli cały kraj żyje tragicznymi wydarzeniami z Gdańska. Prezydent miasta został zaatakowany nożem na oczach tysięcy osób i następnego dnia po wyczerpującej walce lekarzy o jego życie zmarł. Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się jutro, ale już dziś trumna z jego ciałem została wystawiona w ECS. Oto relacja z uroczystości żałobnych.

Zamordowanie prezydenta Gdańska wstrząsnęło Polską i sprowokowało powszechną dyskusję o roli mediów i polityków w tworzeniu się atmosfery, która doprowadza do podobnych tragedii. Wszystko z racji słów Stefana W., sprawcy morderstwa, który zanim powalono go i obezwładniono, wykrzykiwał przez mikrofon, że jego czyn jest zemstą za czas spędzony w więzieniu, do którego wtrącić go mieli politycy PO. Faktem jest jednak, że mężczyzna trafił do zakładu karnego z powodu napadów na banki, których dopuszczał się w przeszłości i w tej sytuacji każda władza powinna pozbawić go wolności. 13 stycznia w odwecie za, jak stwierdził, tortury i bezpodstawne osadzenie, rzucił się z nożem na prezydenta Gdańska i zadał mu trzy śmiertelne ciosy nożem.

Pogrzeb Pawła Adamowicz, a właściwie ciąg uroczystości żałobnych rozpoczął się już dziś, a jego kulminacja nastąpi w sobotę. Od godziny 17:00 mieszkańcy Gdańska mogą pożegnać swojego prezydenta w Europejskim Centrum Solidarności. W sobotę jego ciało spocznie w Bazylice Mariackiej.

Pogrzeb Pawła Adamowicza - relacja

Uroczystości związane z pożegnaniem Pawła Adamowicza rozpoczęły się o godzinie 15:00 uroczystą sesją Rady Miasta w Dworze Artusa z udziałem byłych radnych i prezydentów miasta, a także władz województwa. Zebrani samorządowcy uchwalili oświadczenie ws. śmierci swojego przyjaciela. - Kiedy w 1990 roku został wybrany Radnym Miasta Gdańska, rozpoczął swoją drogę samorządowca. Szybko dał się poznać jako zdolny i gotowy do poświęceń dla sprawy polityk, co dostrzegali wszyscy, którzy mieli okazję z Nim współpracować. Dlatego już w 1994 roku wybrano Go na Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska. Charyzma, jaką się wyróżniał, oddanie naszemu Miastu i wizja Gdańska jako miasta nowoczesnego, europejskiego, ale przede wszystkim przyjaznego mieszkańcom, spowodowała, że w 1998 roku ówczesna Rada Miasta Gdańska wybrała Pawła Adamowicza Prezydentem Miasta Gdańska - brzmi treść oświadczenia. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ I FILMEM Następnie radni udali się do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie złożyli hołd ustawionej w ogrodzie zimowym trumnie z ciałem Pawła Adamowicza. Trumna znajdować się będzie w ECS do jutra. Mieszkańcy miasta mogą żegnać prezydenta przez całą dobę. Pogrzeb Pawła Adamowicza jest niezwykle emocjonalnym wydarzeniem, w którym udział wezmą tysiące osób.

Jutro nastąpi msza żałobna i pochowanie prochów Adamowicza

Jutro trumna przetransportowana zostanie z ECS do Bazyliki Mariackiej na gdańskiej starówce. W uroczystościach pogrzebowych wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Swoją obecność zapowiedzieli już Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i Donald Tusk. Prezydent RP ogłosił ponadto czas pożegnania Adamowicza żałobą narodową, która rozpocznie się w piątek o godzinie 17:00 i zakończy się w sobotę o godzinie 19:00. W piątek ulicami Gdańska do Bazyliki Mariackiej przejdzie pochód z trumną prezydenta. Następnego dnia o godzinie 12:00 rozpocznie się msza pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. O wszystkim będziemy informować na bieżąco na Pikio.pl. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL: 
  1. Podli hejterzy! To co wrzucili do puszek WOŚP przechodzi ludzkie pojęcie
  2. 75-latek miał polecieć do Gdańska. Pomylił samoloty, nie uwierzysz, gdzie wylądował
  3. Paweł Adamowicz był wyjątkowym prezydentem. Wzruszające zdjęcia pokazują, jak żył
  4. Gdzie mieszka Agnieszka Chylińska? Jej dom jest zachwycający
  5. Ile waży Małgorzata Kożuchowska? Gwiazda uprawia nietypowy sport
źródło: se.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News