Porażające sceny na pogrzebie Mariana Tomaszewskiego. Nikt nie mógł się spodziewać

Porażające sceny na pogrzebie Mariana Tomaszewskiego. Nikt nie mógł się spodziewać Źródło: dodo71 Pixabay.com

Pogrzeb płk Mariana Tomaszewskiego obfitował w ważne i wzruszające słowa. Zebrani nie kryli wzruszenia oraz wielkiego bólu po śmierci niezwykle zasłużonego żołnierza, który ponad swoje bezpieczeństwo przedkładał potrzeby ojczyzny. Odszedł wielki człowiek, a jego pogrzeb był naprawdę wyjątkowy. To kolejny świadek najważniejszych wydarzeń nowożytnej historii, który odszedł z tego świata.

Pogrzeb odbył się z zachowaniem wojskowych procedur przewidzianych na tę okoliczność. Chociaż płk Marian Tomaszewski na stałe zamieszkał w Wielkiej Brytanii, to nieustannie kultywował polskie tradycje i nie pozwolił na to, by język polski zniknął z jego domu. Kilka słów w czasie ostatniego pożegnania żołnierza armii Andersa przekazał sam prezydent Andrzej Duda. 

To była wzruszająca uroczystość, pogrzeb zgromadził tłum

Pogrzeb rozpoczął się mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Zasłużonego żołnierza, który swoje życie poświęcił walce o ideały i wolność swojej ukochanej ojczyzny zebrał prawdziwe tłumy. W trakcie trwania ceremonii, doradca prezydenta Andrzeja Dudy odczytał słowa skierowane do zebranych. Postać płk Mariana Tomaszewskiego to prawdziwy symbol oraz inspiracja dla wielu osób. 

- Odszedł na wieczną wartę wspaniały patriota, wierny żołnierz Rzeczypospolitej z poświęceniem walczący za wolność naszą i waszą. Bohaterski weteran zmagań decydujących o losach Europy - napisał w liście czytanym przez doradcę Bogusława Winidę prezydent RP. To naprawdę porażające jak niesamowite wiódł życie zmarły. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Nigdy nie przestał walczyć za ideę

Płk Marian Tomaszewski zmarł 5 czerwca w Wielkiej Brytanii, gdzie osiedlił się po zakończeniu II wojny światowej. Był Sybirakiem, czynnie angażował się w tworzenie społeczności polonijnej w Manchesterze. Przede wszystkim jednak był żołnierzem 2. Korpusu Polskiego i brał udział między innymi w słynnej bitwie pod Monte Cassino czy w walkach o Bolonię, Ankonę czy Loreto. Kierował również atakiem czołgów Sherman na Piedimonte san Germano.

- [...] z niewolnika osadzonego w sowieckim łagrze stał się rycerzem wolności, wyzwalającym Półwysep Apeniński od nawały niemieckiej - mówił w trakcie pogrzebu, cytowany przez TVP Info, Jan Józef Kasprzyk pełniący funkcję szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Szczególnie słowa wnuka zmarłego pułkownika wzruszają.

Dzisiaj grzeje: 1.Nie żyje aktorka znana z seriali z TVP i Polsatu. Miała 47 lat

2. Rząd potwierdził. Usłyszeliśmy najgorszą wiadomość dla kilkuset tysięcy Polaków

3. Wszystko zaczęło się od niewinnego wypadku. Teraz mały Oliwier walczy o życie

Wnuczek podzielił się wzruszającym świadectwem

Pogrzeb finał znalazł na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wnuczek kombatanta stwierdził, że jego zmarły w wieku 98 lat dziadek zawsze był przykładem skromności i miłości oraz poszanowania ojczyzny. Pułkownik przyznawał, że nie wiedział, za co tak dokładnie został mu dwukrotnie przyznany Krzyż Walecznych. Walkę o wolność traktował jako swój obowiązek. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Media przekazały najgorszą wiadomość. Nie mogli nic zrobić, niestety nie żyje
  2. Fani pogrążyli się w żałobie. Nie żyje uwielbiany gwiazdor, zmarł na oczach ukochanej żony
  3. Wstrząsająca wiadomość nagle obiegła media. Nie żyje uwielbiany gwiazdor
  4. Rząd właśnie przedłużył uciążliwy zakaz, wiadomo ile jeszcze potrwa. Bardzo złe informacje dla wielu Polaków
  5. Porażające sceny na pogrzebie Mariana Tomaszewskiego. Nikt nie mógł się spodziewać
  6. Ogromna wpadka księcia Williama. Nikt nie wiedział, prawda wyszła na jaw dopiero po latach
  7. Składki ZUS mocno w górę. Trzeba będzie dopłacić 200 zł
  8. Głodny bezdomny wszedł do restauracji i zapytał o jedzenie za 2 zł. W odpowiedzi kasjer zrobił niewyobrażalną rzecz
  9. Zarabiasz mniej niż 3300 zł? Mamy bardzo dobre wieści

Źródło: TVP Info

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News