pogrzeb opłaty koronawirus
Pixabay carolynabooth
Joanna Szwalikowska - 20 Listopada 2020

Nowe, potężne opłaty za pogrzeb. Rodzina zmarłego na Covid-19 ujawnia porażającą prawdę

Nowe, horrendalne opłaty za pogrzeb osoby, która została zakażona koronawirusem. Rodzina zmarłego zdecydowała się na publiczne ujawnienie prawdy na temat niewiarygodnych cen za usługi związane z pochówkiem. Sam worek na ciało miał kosztować 114 złotych, a to zaledwie jeden z wielu wydatków.

Pogrzeb osoby, która cierpiała na koronawirusa, związany jest z wieloma dodatkowymi usługami związanymi z czynnościami pogrzebowymi. Za transport ciała, dezynfekcję karawanu czy worek na zwłoki warszawscy grabarze żądają ogromnej zapłaty, donosi Wirtualna Polska. Zaledwie trzy pozycje przedstawione wyżej, miały pochłonąć połowę zasiłku pogrzebowego.

Urzędnicy zadzwonią i zapukają do ogromnej grupy Polaków. Czas do końca listopada, grozi kara nawet 5 tys. złUrzędnicy zadzwonią i zapukają do ogromnej grupy Polaków. Czas do końca listopada, grozi kara nawet 5 tys. złCzytaj dalej

Pogrzeb w czasach epidemii może bardzo słono kosztować. Rodzina zmarłego na Covid-19 zdradziła, ceny poszczególnych usług

- Jest to przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić. Doliczono nam 114 zł za worek na ciało. MPUK wyliczyło usługę dodatkową, m.in. dezynfekcję auta po transporcie osoby zmarłej na COVID-19. To 1180 zł - informowała rodzina zmarłego mieszkańca Warszawy, cytowana przez Wirtualną Polskę.

Bliskich zmarłego spotkała ogromna tragedia. 40-latkowi, który był zakażony koronawirusem, nie udało się doczekać skierowania do szpitala, w związku z czym zmarł. Był ojcem dwójki dzieci. Dodatkowo rodzina nie spodziewała się, że czekają ich tak ogromne koszty pogrzebu. Jak mówiła krewna, wiedzieli, że czekają ich dodatkowe opłaty, nie spodziewali się jednak, że ich wysokość będzie tak ogromna.

Zasiłek pogrzebowy otrzymywany z ZUS wynosi 4 tysiące złotych. Sam koszt transportu ciała po Warszawie, dezynfekcja karawanu oraz opłata za worek na ciało, pochłonęły aż połowę pieniędzy. Pomimo pandemii koronawirusa oraz zwiększonych kosztów usług, rodziny nie otrzymują wyższego zasiłku z tego tytułu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Jak informuje Wirtualna Polska, aby zmieścić się w limicie zasiłku, rodzina zmarłego musiałaby zgodzić się na kremację zmarłego w najtańszej (tekturowej) trumnie, która kosztuje 150 złotych, a także wybrać najtańszą możliwą urnę. Przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Warszawie, którzy oferują usługi na cmentarzach zlokalizowanych w Warszawie, potwierdzają, iż wprowadzone zostały dodatkowe opłaty.

Zdaniem jednej z przedstawicielek MPUK, Anny Piekut, było to konieczne rozwiązanie związane z rozporządzeniem ministra zdrowia dotyczącego postępowania ze szczątkami osób zmarłych na koronawirusa oraz specjalnych nowych obowiązków. Zgodnie z przepisami, ciało zmarłego zostaje wydane zakładom pogrzebowym przez szpital w worku oraz kapsule transportowej.

- W przypadku przekazania zwłok do spopielenia umieścić pierwszy worek ze zwłokami w drugim worku i dodatkowo dezynfekować powierzchnię zewnętrzną kolejno każdego worka przez spryskanie płynem wirusobójczym - napisano w rozporządzeniu.

Dzisiaj grzeje:

 1. Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia, niebezpieczeństwo jest ogromne. Dotyczy ponad 8 mln Polaków
 2. Piękna wnuczka Szapołowskiej dorównuje urodą swojej babci. Właśnie trafiły na okładkę popularnego magazynu
 3. Nie żyje polityk partii rządzącej. Dramatyczne wieści obiegły Polskę

Obowiązkowe jest również odkażenie kapsuły transportowej czy samej trumny po tym, jak zwłoki zostaną w niej złożone. Osoby, które zajmują się przewozem, muszą zostać zabezpieczone w specjalne środki ochrony osobistej, jak kombinezon, maseczka z filtrem klasy N95/FFP2 czy rękawiczki. MPUK przesłało Wirtualnej Polsce swoje stanowisko, w którym zawarto poszczególne koszty pogrzebu "covidowego":

 • 520 zł – czynności zabezpieczające w przypadku choroby zakaźnej (kombinezony ochronne, maseczki, rękawice, przyłbice dla pracowników, taśmy zabezpieczające);
 • 650 zł - dezynfekcja i ozonowanie karawanu oraz utylizacja odzieży ochronnej.

Zdaniem prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej, Roberta Czyżaka, koszt dezynfekcji nie powinien być tak wysoki, mówił w rozmowie z Wirtualną Polską. Jego zdaniem koszt pogrzebów w przypadku osób zakażonych koronawirusem nie wzrósł znacząco.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. "Przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić"
 2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
 3. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
 4. Świerzyński najpierw miał dziecko z 16-latką, potem porwali mu syna. Młody chłopak mógł umrzeć
 5. Otworzyli testament Gulbinowicza. Niewiarygodne, co stanie się z częścią jego majątku
 6. Polski wytwórca kiełbas dodaje do wyrobów mięso ze ślimaków. Stracisz apetyt na długo
 7. Jaruś z “Chłopaków do wzięcia” z ważnym przesłaniem do fanów. Nikt się nie spodziewał
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News