Pogrzeb Gulbinowicza
Piotr Molecki East News
Irmina Jach - 16 Listopada 2020

Porażająca wiadomość dot. pogrzebu Gulbinowicza. "Nie było identycznej kary w Polsce przez tysiąc lat"

Pogrzeb kardynała Henryka Gulbinowicza odbędzie się już wkrótce. Duchowny, który zmarł dzisiejszego poranka, trafił do szpitala na początku ubiegłego tygodnia. Cierpiał na ostre zapalenie płuc oraz niewydolność krążeniowo-oddechową, które w konsekwencji doprowadziły do śmierci. Gdzie zostanie pochowany?

Pogrzeb kardynała Gulbinowicza jest obecnie najgłośniejszym tematem. Polacy zastanawiają się, czy hierarcha kościelny, który został oskarżony między innymi o czyny pedofilskie, zostanie pochowany z honorami w kryptach wrocławskiej katedry. Wiele osób uważa, że byłoby to poważne nadużycie.

Od dzisiaj nowe zasady kwarantanny w całej Polsce. Mamy potwierdzenie, sanepid rezygnujeOd dzisiaj nowe zasady kwarantanny w całej Polsce. Mamy potwierdzenie, sanepid rezygnujeCzytaj dalej

Pogrzeb Henryka Gulbinowicza nie odbędzie się w zgodzie z tradycją

Kardynał Gulbinowicz zmarł w poniedziałek 16 listopada, przed południem, w wieku 97 lat, o czym poinformowała w mediach społecznościowych Konferencja Episkopatu Polski. Niegdyś ceniony duchowny odszedł w atmosferze głębokiej niesławy związanej z czynami, których miał dopuścić się przed trzema dekadami.

Hierarcha przez dekady uważany był za legendę Solidarności i człowieka bez skazy. Przed laty otrzymał od prezydenta Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Order Orła Białego. Został uhonorowany również Orderem Uśmiechu, Nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz honorowym obywatelstwem Wrocławia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Wszystko zmieniło się 6 listopada bieżącego roku, kiedy to Nuncjatura Apostolska w Polsce podała, że kardynał Gulbinowicz otrzymał zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich. Został również pociągnięty do odpowiedzialności finansowej. Ma to związek z oskarżeniami o molestowanie seksualne, krycie księży pedofilów oraz współpracę z SB. Pogrzeb kardynała nie będzie w związku z tym tradycyjny.

- Ksiądz kardynał jest w pewnym sensie po śmierci przepędzony, wygnany ze swojej archidiecezji. Nie będzie pochowany w archikatedrze wrocławskiej. To oczywiście jest dość dotkliwa kara, gdy chodzi o tradycję kościoła katolickiego. Nie było takiej kary w Polsce przez tysiąc lat - skomentował ksiądz profesor Andrzej Kobyliński z UKSW.

Z informacji, które przekazywaliśmy przed kilkoma godzinami wynika, że miejsce pochówku kardynała jest na ten moment nieznane. Przed śmiercią mógł liczyć jednak na pomoc księży, którzy udzielili mu sakramentów spowiedzi i eucharystii. Przy konającym Gulbinowiczu czuwał także modlący się duchowny.

Kardynał został pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze przez samego papieża Franciszka, który otwarcie potępia pedofilię wśród księży. Tuż przed śmiercią hierarcha spotkał się z wysłannikami Stolicy Apostolskiej i dowiedział się, że wydano na niego wyrok.

Dzisiaj grzeje:

1.Od dzisiaj obowiązkowe testy na koronawirusa dla grupy Polaków. Niespodziewana wiadomość

2. Prawdziwy hit w Biedronce. Za kilka złotych możesz kupić produkt, o którym marzą tysiące kobiet

3. Śmierć przyszła nagle. Nie żyje aktor znany z "M jak miłość", "Na wspólnej", "Barw szczęścia" i wielu innych serialów

Ksiądz profesor Andrzej Kobyliński został zapytany także o przyszłe losy kościoła katolickiego w Polsce. Po licznych aferach i skandalach związanych z pedofilią wśród kapłanów, nastroje społeczne są wyjątkowo niekorzystne. W sondażu IBRIS, przytoczonym przez dziennikarza prowadzącego wywiad, aż 65 procent Polaków opowiedziało się za tym, że polscy duchowni nie mają szans na odzyskanie dobrego imienia.

- Tak, to jest oczywiście bardzo głęboki kryzys. Gdy chodzi o kościół katolicki na świecie to jest najgłębszy kryzys od Reformacji Marcina Lutra w wieku XVI. Ale także w naszym kraju przez wiele ostatnich stuleci nie było takiego zamętu, takiego chaosu - przyznał ksiądz.

Przedstawiciel Uniwersytetu Kardynała Stanisława Wyszyńskiego w Warszawie uważa, że jedyną metodą, na uratowanie kościoła w naszym kraju byłoby utworzenie specjalnej komisji, składającej się z osób świeckich, która stworzyłaby bezstronny raport dotyczący pedofilii wśród księży w latach 1945-2020. Zgadzacie się z nim?

Najlepsze newsy dnia:

  1. Odważne słowa Ministra Zdrowia. Nie wszyscy specjaliści się z nimi zgadzają
  2. Matka zobaczyła, jak pies rzuca się na jej córeczkę. Później zrozumiała, że zwierzę ją ratuje
  3. Lekarz z SOR-u zdradził, co wyrabia się za zamkniętymi drzwiami. Polacy nie mieli pojęcia
  4. Zacznie się 18 listopada dokładnie o 18:00, mamy potwierdzenie. Ogromne utrudnienia, pojawią się tłumy
  5. Jerzy Owsiak usłyszał wyrok. "Świat się zmienia na naszych oczach"
  6. Nie mieści się w głowie co woda ogórkowa robi z organizmem. Pijesz ją?
  7. Na miejscu zjawiło się 10 zastępów straży pożarnej. Straty po pożarze są ogromne, spłonęło 85 ton ziarna

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska/Super Express/Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News