Pogrzeb chorego na COVID-19
Pikio.pl
Irmina Jach - 10 Listopada 2020

Ministerstwo Zdrowia wprowadza ogromne zmiany w pogrzebach. Trzeba wiedzieć

Pogrzeb osoby, która zmarła z powodu powikłań związanych z COVID-19, nie wygląda tak, jak w przypadku innych zmarłych. Wszystko przez zagrożenie epidemiologiczne, które niesie ze sobą udział w uroczystości. Po licznych kontrowersjach i bulwersujących sytuacjach Ministerstwo Zdrowia postanowiło wprowadzić ogromne zmiany w pochówkach. Warto wiedzieć.

Pogrzeb w dobie pandemii koronawirusa nie przebiega tak, jak wskazywałaby na to tradycja. Pochówek osób, które zmarły z powodu innego, niż choroba COVID-19, odbywa się obecnie w bardzo okrojonym gronie. Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy nieboszczyk był zarażony SARS-CoV-2.

Nie żyje prowadzący kultowego teleturnieju. Oglądały go miliony, do końca walczył ze straszną chorobąNie żyje prowadzący kultowego teleturnieju. Oglądały go miliony, do końca walczył ze straszną chorobąCzytaj dalej

Pogrzeb będzie wyglądał zupełnie inaczej niż do tej pory

Właściciele zakładów pogrzebowych otrzymali specjalne rekomendacje od Ministerstwa Zdrowia, które oczekuje, że pochówki w czasach pandemii koronawirusa będą przebiegały w określony, bezpieczny dla żałobników sposób. Już proces przygotowania ciała wygląda zgoła inaczej niż dotychczas.

Przedsiębiorcy pogrzebowi, zapytani o to, jak obecnie wyglądają realia ich pracy, przyznają, że zwłoki i trumny muszą być specjalnie przygotowywane. Właściciel jednego z domów pogrzebowych przy Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie wyjaśnił, że ciało osoby zmarłej na COVID-19 przed włożeniem do trumny jest odkażane, umieszczane w specjalistycznym opakowaniu i wkładane do zdezynfekowanej trumny.

- Ma to zapewnić bezpieczeństwo pracowników zakładu, a także żałobników. Dbamy o to, aby zachować reżim sanitarny na każdym etapie - skomentował.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Pracownik zakładu pogrzebowego na warszawskich Bielanach zwrócił z kolei uwagę na fakt, że obecnie pogrzeb może odbyć się ze znacznie większym opóźnieniem niż przed epidemią. Jest to związane z faktem, że zazwyczaj rodzina zmarłego na COVID-19 jest zobowiązana do odbycia dwutygodniowej kwarantanny.

- Chodzi o to, że dopiero po wyjściu z kwarantanny mogą oni zorganizować pogrzeb - powiedział.

Dokładne informacje dotyczące pogrzebów zmarłych na koranawirusa znalazły się w rozporządzeniu resortu zdrowia. Zapisano tam między innymi, że ciało osoby zmarłej na COVID-19 należy zdezynfekować płynem odkażającym, który działa wirusobójczo. Należy odstąpić również od standardowej procedury mycia zwłok, a gdy zaistnieje taka konieczność, pracownicy domów pogrzebowych muszą zastosować szczególne zasady bezpieczeństwa.

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że pogrzeb powinien odbywać się przy zamkniętej trumnie, nie zaleca się bowiem ubierania zmarłego przed włożeniem do trumny - należy umieścić je w szczelnym worku wraz z ubraniem lub okryciem, które chory miał na sobie w szpitalu.

Dzisiaj grzeje:

1. Nie żyje Ryszard Kasprzak. Zrozpaczona rodzina przekazała wiadomość

2. Dokładnie o północy w życie wszedł nowy zakaz. Porażająca wiadomość dla Polek i Polaków

3. Żona Kurskiego przerwała milczenie. Dziennikarze dotarli do porażającej prawdy o ochronie

Trumna powinna zostać szczelnie zamknięta i zdezynfekowana płynem wirusobójczym. Takie same procedury obowiązują w wypadku transportu do krematorium. Wszystkie pomieszczenia oraz przedmioty, z jakimi miało styczność ciało, powinny zostać dokładnie odkażone.

Ponadto wszystkie osoby, które organizują pogrzeb, muszą mieć na sobie kombinezony ochronne, czepki, maseczki ochronne, przyłbicę lub gogle, a także rękawiczki jednorazowe. Jesteście zdziwieni tym, że Ministerstwo Zdrowia wydało tak szczegółowe wytyczne?

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Weterynarze walczyli do upadłego, żeby uratować psa bogatego biznesmena. Nie do wiary, jak im później podziękowano
  3. Nie żyje wybitny polski trener. Miał za sobą również karierę polityczną
  4. Rząd w ostatniej chwili podjął ostateczną decyzję ws. maseczek. Zmiany już od dziś
  5. Rząd nagle zmienia plany. Wycofa się z kontrowersyjnego zakazu?
  6. Żona zwija się z bólu. Mąż w tym czasie robi porażającą rzecz, zdjęcie oburzyło tysiące internautów
  7. Najlepiej poznane planety nie mogą być siedliskiem życia. Powód jest zadziwiający
  8. Joe Biden zawdzięcza wnukom więcej, niż mogłoby się wydawać. Najmłodsi w rodzinie opowiadają o relacji z dziadkiem
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Polsat News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News