Tak wyglądają pogrzeby księży. Znacznie różnią się od pochówku normalnych osób, będziecie zdumieni

Tak wyglądają pogrzeby księży. Znacznie różnią się od pochówku normalnych osób, będziecie zdumieni Źródło: flickr.com/Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe

Pogrzeb osoby duchownej znacznie różni się od uroczystości w przypadku osoby świeckiej. Nie każdy był tego świadomy, ludzie związani z Kościołem wydali własny regulamin dotyczący organizacji pogrzebu.

Pogrzeb księży wyobrażamy sobie jako podniosły, uroczysty i bogaty. Nie każdy w swoim życiu miał okazję uczestniczyć w takiej uroczystości. Można go sobie łatwo wyobrazić, opierając się na spisie specjalnych zaleceń wydanym przez biskupa.

Pogrzeb osoby duchownej znacznie różni się od obrządków w przypadku osoby świeckiej

W związku z pogrzebem księdza Piotra Pławeckiego, który zginął w wypadku samochodowym tydzień temu, głośno zrobiło się o różnicach między pochówkiem osoby służącej Bogu, a osoby świeckiej. Okazuje się, że biskup Wiktor Skworc, poprzedni ordynariusz diecezji tarnowskiej, 10 lat temu wydał specjalny zestaw zaleceń dotyczących pochówku kapłana lub zakonnika.

Przygotowanie pogrzebu w przypadku śmierci osoby duchownej spoczywa na dziekanie lub jego zastępcy, a osoby konsekrowanej na proboszczu lub jego zastępcy, wcale nie na bliskich zmarłego. Msza Święta również wygląda inaczej. Trumna z ciałem duchownego ustawiana jest głową do ołtarza, a w przypadku osoby świeckiej całkowicie odwrotnie. Powinna być bogato przyozdobiona i leżeć na katafalku - specjalnym podwyższeniu. Przed uroczystością kładzie się na nią stułę, kielich oraz Mszał, czyli księgę liturgiczną. Tuż przed mszą należy odprawić modlitwę Liturgii Godzin, która była codzienną modlitwą zmarłego jako osoby duchownej.

Na pogrzebie osoby duchownej zakazane są mowy pochwalne i wzruszające wspomnienia

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Biskup nakazał również, by nie okazywać "próżnej okazałości", jednak dopuszcza się pewne wyjątki związane z pełnionym wysokim urzędem. Podczas liturgii śpiew chóru lub scholi nie jest śpiewem dominującym - zaleca się, aby brzmiał na równi z głośnością śpiewu wiernych. Z kolei modlitwa osób zgromadzonych powinna liczyć dokładnie 6 wezwań.

Dzisiaj grzeje: 1. Dziadek znalazł w lesie 130-letni nagrobek. Gdy przeczytał napis, prawie zemdlał
2. Ojciec zorganizował zbiorowy gwałt na własnym dziecku. Porażające doniesienia tylko dla ludzi o mocnych nerwach

Czytania liturgiczne również nie mogą być przypadkowe. Powinny być szczegółowo dobrane do okoliczności śmierci i życia zmarłego, a także uwzględniać wszystkie cechy jego duchowości. Z kolei Homilia musi bazować na słowie bożym, a nie być swojego rodzaju "mową pochwalną" na cześć zmarłego. Osoby świeckie mogą sobie na to pozwolić - w przypadku osób kościelnych może stać się tak jedynie po komunii świętej i za zgodą organizującego uroczystość biskupa lub proboszcza.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Maryla Rodowicz ma syna o nieziemskiej urodzie. Jego zdjęcie nie kłamie
  2. Najpierw umarło mu malutkie dziecko, potem zdradziła go żona. Marek Piekarczyk przeszedł przez piekło
  3. Do sieci trafiło powalające nagranie. Tak dorabiają sobie Sławomir z żoną, wielu uzna to za kompromitację
  4. Jacek Kurski zwolnił pracownika z TVP. Kuriozalny powód
  5. Sieć w cieniu konkurencji. Biedronce rośnie trudny przeciwnik, z którym będzie mieć problemy

Źródło: Super Express

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News