Pogrzeb o. Macieja Zięby
Piotr Zając/Prezydent.pl
Irmina Jach - 9 Stycznia 2021

Niebywałe co stało się na pogrzebie o. Macieja Zięby. Sceny w kościele w jednej chwili wywołują łzy

Ojciec Maciej Zięba zmarł 31 grudnia 2020 roku we Wrocławiu. Znany teolog dominikanin i publicysta spoczął na tamtejszym cmentarzu świętego Wawrzyńca. Prezydent Andrzej Duda pożegnał go z honorami, żałobnicy mieli łzy w oczach.

Pogrzeb ojca Macieja Zięby odbył się w sobotę 9 stycznia 2021 roku. Nabożeństwo żałobne we wrocławskim kościele pod wezwaniem świętego Wojciecha było niezwykle podniosłą ceremonią. Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył zakonnika Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb ojca Macieja Zięby odbył się z honorami

Dominikanin zmagał się z chorobą nowotworową. Niestety, przegrał tę trudną walkę. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział premier Mateusz Morawiecki oraz były prezydent Bronisław Komorowski.

Andrzeja Dudę reprezentowała szefowa jego kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych. Odczytała oficjalny list, w którym prezydent napisał, że ojciec Maciej Zięba „przez całe swoje życie, najpierw jako osoba świecka, później duchowny, był człowiekiem głęboko, całym sercem i umysłem zaangażowanym w sprawy naszego narodu i ojczyzny”.

- Jedną ze swoich książek, w której pisał o sprawach najważniejszych - religii i nauce oraz osobistych doświadczeniach w zakonie dominikańskim - zatytułował „Biało-czarne zapiski”. Parafrazując ten tytuł można powiedzieć, że jego życie zostało zapisane w biało-czerwonych barwach - kontynuował Andrzej Duda.

Kiedy żona Kamila Stocha pojawiła się na gali, wszyscy zamarli. Każdy patrzył na jej suknię, polała się krytykaKiedy żona Kamila Stocha pojawiła się na gali, wszyscy zamarli. Każdy patrzył na jej suknię, polała się krytykaCzytaj dalej

- Jego mądra, odważna i aktywna postawa w czasach opozycji antykomunistycznej, jak i po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą była wzorem odpowiedzialności za dobro wspólne - dodał prezydent.

Tuż przed nabożeństwem żałobnym ojciec Maciej Zięba został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez prezydenta Rzeczpospolitej „za wybitne zasługi w działalności na rzecz opozycji antykomunistycznej i zaangażowanie w walkę o wolność słowa w czasach PRL, za kultywowanie dziedzictwa myśli Jana Pawła II i popularyzację społecznej nauki Kościoła”.

Arcybiskup Józef Kupny, który odprawiał mszę, również nie szczędził zmarłemu ciepłych słów. Wspominał, że dominikanin mawiał, że „Polsce jest potrzebny dziś pokój wewnętrzny, pokój w naszych rodzinach, pokój w naszym społeczeństwie, bo dostrzegamy jego deficyt”.

- Kiedy święty Jan Paweł II odchodził do Domu Ojca, mówiliśmy, że zostawił nam ogromną spuściznę, którą powinniśmy poznawać, studiować i wcielać w życie. Dziś, kiedy żegnamy ojca Macieja Ziębę, chciałoby się powiedzieć, że on miał klucz do zrozumienia tej spuścizny, którą dostaliśmy w spadku po Karolu Wojtyle - stwierdził metropolita wrocławski.

Maciej Zięba urodził się 1954 roku we Wrocławiu. W 1981 roku wstąpił do zakonu dominikanów, a sześć lat później uzyskał święcenia kapłańskie. Był działaczem opozycji antykomunistycznej w latach 70. i 80. W sierpniu 1980 roku został ekspertem regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: TVN24/Prezydent.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News