Ustalono przepisy ws. pogrzebów osób zmarłych na COVID-19. Dla rodzin mogą być wstrząsające

Ustalono przepisy ws. pogrzebów osób zmarłych na COVID-19. Dla rodzin mogą być wstrząsające Źródło: Unsplash Anton Darius

Pogrzeb nie należy do miłych przeżyć w naszym życiu, jednak jest tak samo nieodzowny jak narodziny. W obliczu epidemii koronawirusa oraz wzrostu liczby zgonów spowodowanych chorobę przez niego wywoływaną, konieczne było wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych dotyczących pochówku. Pogrzeb osoby zmarłej w wyniku zakażenia obwarowany został wieloma przepisami.

Pogrzeb, który obecnie zorganizować musi wiele rodzin, nie będzie należał do najłatwiejszych. Nie tylko dlatego, że zmarli pacjenci mogli przeżyć jeszcze spokojnie kilka lat oraz nie dlatego, że wprowadzono limit osób, które mogą przebywać jednocześnie w świątyni. Na liście pojawiły się nowe obostrzenia, które należy respektować.

Pogrzeb na nowych zasadach

Pogrzeb osoby zmarłej w wyniku choroby COVID-19, którą wywołuje wirus SARS-CoV-2 znalazł się pod lupą rządzących. Wypracowali oni wraz z ekspertami szczególne obostrzenia tak, aby nie doprowadzić do kolejnych zakażeń w wyniku kontaktu z wirusem w trakcie uroczystości. Ministerstwo Zdrowia uaktualniło rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi, dodając zapisy dotyczące zgonów pacjentów leczonych w związku z epidemią. Opublikowano je w piątek w Dzienniku Ustaw. Według nowego prawa konieczne jest przeprowadzenie dezynfekcji ciała zmarłego specjalnym płynem o wirusobójczym i odkażającym działaniu. Należy zrezygnować też ze standardowej procedury mycia zwłok, ale to nie wszystko.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Pożegnanie bliskiego będzie trudniejsze i mniej osobiste

Ministerstwo rekomenduje unikanie ubierania zmarłego w zwykłe ubrania do pochówku oraz zrezygnować z pokazywania ich najbliższym. Zwłoki powinny zostać umieszczone w worku cechującym się przede wszystkim szczelnością, można skorzystać także z okrycia szpitalnego. Jeśli zwłoki mają zostać spalone, to muszą znajdować się w dwóch workach, a każdy z nich musi zostać odkażony specjalnym płynem. Transport musi odbywać się w konkretnej kapsule transportowej, tak by nie dopuścić do kontaktu wirusa z otoczeniem oraz ludźmi. Wszystkie pomieszczenia, w których będzie znajdować się ciało muszą zostać dokładnie zdezynfekowane. 

Dzisiaj grzeje: 1. Już nie ma złudzeń. Łukasz Szumowski i szef KPRM zabrali głos w sprawie Wielkanocy

2. Media dotarły do sąsiadów Szumowskiego. Na jaw wyszła cała prawda na temat Ministra Zdrowia

Wytyczne są bardzo konkretne

Resort rozdzielił sposób zajmowania się zwłokami w zależności od tego, gdzie pacjent umrze. Jeśli poza szpitalem, to procesami związanymi z pochówkiem muszą zająć się specjalnie wyszkoleni pracownicy zakładów pogrzebowych, jeśli zgon będzie miał miejsce w szpitalu, to do przygotowanych worków ciało włożyć ma wyspecjalizowany personel medyczny. W obu przypadkach konieczne jest zapewnienie ludziom pracującym przy zwłokach niezbędnych środków ochrony osobistej, w której skład wchodzą: kombinezon lub długi fartuch, maska czepek, gogle, jednorazowe rękawice. Do momentu umieszczenia zwłok w worku ochronnym maska musi posiadać filtr co najmniej klasy N95/FFP2.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Objawy świadczące o chorobie tarczycy. Nigdy ich nie lekceważ
  2. Zmarła znana polska dziennikarka sportowa. Odeszła w młodym wieku, jej głos znały tysiące
  3. Goście ślubni otworzyli zaproszenia i stanęli jak wryci. Nigdy nie widzieli większej żenady, zdjęcie tylko dla odważnych
  4. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Wielu Polaków do końca trzymało za nią kciuki, 2-letnia Anielka zmarła po heroicznej walce
  5. Kot z ludzką twarzą? Ludzie nie mogli uwierzyć, gdy go zobaczyli
  6. Ważne dla wszystkich. Jutro Lidl, Biedronka, Dino, Żabka i Kaufland będą pracować inaczej niż zwykle

Źródło: Wprost

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News