Jest wam zimno? To dopiero początek, czeka nas bezprecedensowe oberwanie chmury

Jest wam zimno? To dopiero początek, czeka nas bezprecedensowe oberwanie chmury Źródło: pixabay.pl

Pogoda w ostatnim czasie nie rozpieszcza Polaków. Nadszedł definitywny koniec lata, musimy więc przygotować się na chłodną jesień, a ten weekend to dopiero jej zapowiedź. W najbliższych dniach czekają nas porywiste wiatry oraz oberwania chmur, jakich jeszcze nie było. 

Pogoda w ostatni weekend nie zachwycała. Niemal w całym kraju następowały przelotne opady deszczu, temperatury spadały nawet poniżej 15 stopni, a cała niedziela była niezwykle wietrzna. Okazuje się, że Polacy już na dobre pożegnać się mogą z latem - czas wyciągnąć wyższe buty i ciepłe płaszcze. Synoptycy nie mają wątpliwości - nadchodzi prawdziwa jesień, a ten weekend to dopiero początek. Nad naszym krajem dojdzie w najbliższych dniach do gwałtownych wyładowań oraz zimnych ulew jakich jeszcze nie było.

Nadchodzi oberwanie chmury jakiego jeszcze nie było

W ostatnich dniach na własnej skórze Polacy mogli przekonać się, jak gwałtownie pogoda zmienia się z letniej na typowo jesienną. Okazuje się jednak, że spadek temperatury oraz gwałtowne wiatry, które wystąpiły w niedzielę to dopiero początek. Straż pożarna interweniować musiała blisko 600 razy, a w większości chodziło o usuwanie połamanych przez nawałnice i ulewne deszcze drzew. Określa się, że bez prądu zostało około 136 tysięcy gospodarstw domowych, na szczęście w wyniku nieprzewidywalnej aury niegroźnie poszkodowana została tylko jedna osoba. Prawdziwe załamanie pogody ma jednak dopiero nadejść. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już wydał ostrzeżenia przed silnymi wiatrami dla wielu województw, m. in. lubuskiego, wielkopolskiego, śląskiego oraz dolnośląskiego. Szacuje się, że temperatury spadną aż do 11 stopni Celsjusza, a w Tatrach pojawić się mają nawet pierwsze przymrozki i opady śniegu. Na terenie całego kraju pojawić się mogą również tzw. deszcze nawalne zwane popularnie oberwaniami chmury, którym towarzyszyć mogą gwałtowne burze.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Letnia pogoda odchodzi do przeszłości. Przyszła jesień

Ostatnie kilka miesięcy pod względem pogody rozleniwiło Polaków i uśpiło czujność - gorące słońce oraz wysokie temperatury, które obecne były w naszym kraju praktycznie od połowy maja sprawiły, że niezwykle ciężko jest nam się przyzwyczaić do ubierania kurtek oraz zabierania z domu parasolki, okazuje się jednak, że nie ma wyboru. Letnie upały już nie powrócą i nie ma co do tego wątpliwości. Z każdym kolejny tygodniem wieczorne oraz poranne temperatury będą się stopniowo obniżały, ubywać będzie również godzin słonecznych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Monika Miller zagra w filmie! Wnuczka znanego polityka rozpoczyna karierę
  2. Ostateczne rozwiązanie sporu Polski z UE! Zapadła decyzja, PiS pogrążony
  3. Wzruszające słowa gwiazdy Kogla-Mogla o jej tragicznie zmarłym dziecku. Mamy łzy w oczach
Następny artykuł