Pogoda w tym roku nie przestaje zaskakiwać Polaków. Gorące lato podczas którego niemalże nie było deszczu, niezwykle burzliwe zakończenie wakacji, trąby powietrzne i burze piaskowe, a teraz ogromne upały. Druga połowa września zaskoczy nas gorącym słońcem i bezchmurnym niebem. 

Pogoda w tym roku jest wyjątkowo nieprzewidywalna. Lato dla Polaków były wyjątkowo łaskawe i pogodne, rzadko także zdarzały się opady deszczu czy niebo zasłonięte chmurami. Końcówka wakacji groziła gwałtownymi burzami, oberwaniami chmur, gradem oraz spektakularnymi trąbami powietrznymi, które spowodowały szkody wyceniane na setki tysięcy złotych. Teraz natomiast synoptycy uspakajają i pocieszają Polaków – połowa września ma być upalna i gorąca.

Wakacyjna pogoda zaskakiwała

Ostatnie dwa miesiące były wyjątkowo łaskawe dla naszego kraju jeśli chodzi o pogodę. Niemalże przez cały lipiec i sierpień w Polsce nie pojawiały się deszcze, a nieba nie zakrywały chmury. Temperatury sięgały powyżej 30 stopni Celsjusza, co stwarzało idealne warunki do odpoczynku nad morzem Bałtyckim, pływania po mazurskich jeziorach czy chodzenia po górach. Wszystko psuć się zaczęło dopiero w ostatnich dniach wakacji szkolnych, kiedy upały zostały zastąpione przez gwałtowne wyładowania atmosferyczne, a na terenie naszego kraju pojawiły się trąby powietrzne, grad, była nawet wiadomość o zaistnieniu burzy piaskowej. Teraz natomiast okazuje się, że po kilkunastu dniach opadów i spadku temperatury, letnia pogoda ma powrócić wraz z wysokimi temperaturami i gorącym słońcem.

Jaka będzie pogoda w drugiej połowie września?

Rok szkolny już się rozpoczął, studenci natomiast mogą się jeszcze ponad dwa tygodnie cieszyć błogim spokojem, wakacjami i… wspaniałą pogodą. Okazuje się, że po ostatnich ulewach i gwałtownych wiatrach towarzyszących spadkowi temperatury, teraz czas na kolejną falę upałów, które przekraczać mają nawet 30 stopni. Global Forecast System podaje, że od połowy przyszłego tygodnia Polacy znowu spodziewać się mogą letnich upałów.

– Czeka nas kilkudniowe ochłodzenie, a za 5 dni prognozowany jest ponowny napływ ciepłego powietrza. Model GFS w dalszym ciągu prognozuje, że temperatury maksymalne przekroczą 30°C. Jest to bardzo niepewne. Nie jest również jasne, jak długo owa fala ciepła potrwa – donoszą autorzy bloga „Klimat i Pogoda”.

Szacują również, że ta fala ciepła zadecydować może o pobiciu rekordu wszech czasów w liczbie ciepłych dni. Mowa tu o takich, kiedy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na jesień 2018

Wstępne prognozy mówią o tym, że rozpoczynająca się powoli jesień ma być wyjątkowo ciepła i słoneczna, trzeba być jednak ostrożnym, bowiem o tej porze roku słońce przynieść może niespodziewane, gwałtowne burze oraz silne wiatry. Długoterminowe prognozy napawają jednak optymizmem – nie tylko wrzesień, ale i październik w 2018 roku ma być cieplejszy niż w poprzednich latach. Temperatura wahać się ma od 16 do 23 stopni, a średnia ma być wyższa od tej w poprzednich latach nawet o 3 stopnie Celsjusza. Przygotować się jednak trzeba na listopad w którym opady mają być bardzo częste, nastąpić ma również niezwykle gwałtowny spadek temperatury.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Tajemnica grobu cioci Stasi z Klanu. Fani nie wiedzą, co się stało
  2. Pracujesz w tych branżach? Decyzja PiS może pokrzyżować twoje plany
  3. PiS wygrywa wszystko. Najnowszy sondaż bezlitosny dla opozycji

Fala upałów zalewa Polskę. Internauci nie wytrzymują [MEMY]


Myślałeś, że wiesz wszystko o piorunach? Te fakty tobą WSTRZĄSNĄ!

ŹRÓDŁOwp.pl

Redaktor, recenzent, copywriter.