Pogoda na Boże Ciało 2019 - jak zwykle będzie padać?

Pogoda na Boże Ciało 2019 - jak zwykle będzie padać? Źródło: youtube/Telewizja Republika

Pogoda na Boże Ciało 2019. Zbliża się bardzo ważny dzień w kalendarzu każdego katolika. Czy na tradycyjną procesję wierni będą musieli zabrać ze sobą parasole? Jak wygląda prognoza pogody na to wyjątkowe święto.

Pogoda na Boże Ciało 2019. Informacje

Pogoda na Boże Ciało 2019 - chociaż do święta pozostało jeszcze trochę czasu, to niektórzy już zastanawiają się, czy podczas tegorocznych uroczystości dopisze piękna pogoda, czy po raz kolejny podczas procesji będzie towarzyszył nam letni, czerwcowy deszcz.

Boże Ciało to w Kościele katolickim ważna uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzone jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Chociaż ten dzień wspominamy przede wszystkim podczas liturgii Wielkiego Czwartku, to czerwcowe obchody są o wiele bardziej radosne i dziękczynne.

W Polsce Boże Ciało jest świętem ruchomym, wypadającym w czwartek po uroczystościach Trójcy Świętej. Wypada ono zawsze 60 dni po obchodach Świąt Wielkanocnych, mogąc przypaść najwcześniej 21 maja, a najpóźniej 24 czerwca.

W tym roku uroczystości tego ważnego dla każdego katolika dnia wypadają 20 czerwca. W Polsce po raz pierwszy obchody tego dnia zainaugurował biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano święto za powszechne, obchodzone we wszystkich kościołach w państwie. W kraju uroczystości Bożego Ciała kojarzą się przede wszystkim z procesją, w której wierni podążają za Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Podczas jej trwania uczestnicy czterokrotnie zatrzymują się przy pięknie przygotowanych ołtarzach, aby wysłuchać fragmentów Ewangelii.

W Polsce święto Bożego Ciała jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Tego dnia nie zrobimy zatem zakupów w wielkich supermarketach. Jest to także wspaniała okazja do aktywnego spędzenia czasu z rodziną.

Boże Ciało - pogoda w Polsce. Czy nad morzem będzie padać?

Tradycją stało już się to, że w dzień Bożego Ciała pogoda nas nie rozpieszcza. Od kilku lat w licznych, pięknie przygotowanych procesjach przeszkadza wiernym deszcz lub nieprzyjemny wiatr. Chociaż 2019 rok może być przełomowy pod względem temperatury, to nie wykluczone, że i 20 czerwca będziemy musieli być przygotowani na opady. 

Długoterminowe prognozy pogody wskazują na wysokie temperatury na terenie całej Polski. W Warszawie, Łodzi, Krakowie i Wrocławiu termometry mogą pokazać nawet 30 stopni. Troszkę zimniej może być w Trójmieście i innych nadmorskich terenach. Niestety druga połowa czerwca może minąć pod znakiem wyładowań atmosferycznych. Deszcze mogą pojawić się na terenie całego kraju, a wieczorem powinniśmy przygotować się na burze. Dobrą wiadomością jest to, że do godzin popołudniowych padać powinno wyłącznie przelotnie, a to oznacza, że w większości polskich miast tegorocznej procesji Bożego Ciała może towarzyszyć promieniste, ciepłe czerwcowe słońce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdzie na Urlop 2019? Zaplanuj go już dziś
  2. Gdzie jechać na wakacje w tym roku? Warto już o tym pomyśleć
  3. Gdzie jechać na urlop z niemowlakiem? Trzeba dopasować wakacje do dziecka
  4. Kiedy zaczynają się tegoroczne wakacje? Uczniowie nie mogą się doczekać
  5. Kiedy zaczynają się wakacje studenckie? Są znacznie dłuższe niż uczniowskie
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News