IMGW bije na alarm, żywioł uderzy z wielką mocą. Wystosowano alerty II stopnia dla 3 województw

IMGW bije na alarm, żywioł uderzy z wielką mocą. Wystosowano alerty II stopnia dla 3 województw Źródło: pikio.pl

Pogoda będzie niebezpieczna, przekazano właśnie pilne informacje od IMGW. Wygląda na to, że niszczycielski żywioł pojawi się w Polsce. W związku z tym zostały wydane ostrzeżenia II stopnia, którym objęte są tereny trzech województw.

Pogoda może stanowić poważna niebezpieczeństwo. Z ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wynika, że w kilku częściach kraju może być wyjątkowo niebezpiecznie. Alarmy drugiego stopnia są wydawane dosyć rzadko i oznaczają, że mamy do czynienia z poważnym zagrożeniem.

Pogoda znacznie się pogorszy

Powodem ogłoszenia ostrzeżeń jest silny wiatr, który pojawia się w poszczególnych regionach Polski. W szczególności zagrożone jest południe, którego spora część została objęta ostrzeżeniem. Meteorolodzy zanotowali w górach wyjątkowo porywisty wiatr. Na Kasprowym Wierchu w porywach osiągał prędkość nawet 166 km/h, na Śnieżce 133 km/h, w Zakopanem 90 km/h, w Kłodzku i Bielsko-Białej 72 km/h, a w Nowym Sączu 65 km/h. Takie warunki są niebezpieczne szczególnie dla podróżników.

W związku z tym IGMW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia przed wiatrem dla trzech województw. Dotyczy ono Podkarpacia, Małopolski i Śląska. W województwie podkarpackim zagrożone są powiaty: jasielski, krośnieński, miasto Krosno, sanocki, leski oraz bieszczadzki. W małopolskim natomiast powiaty: suski, nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, gorlicki, a także miasto Nowy Sącz, a także. Z kolei na Śląsku alert obejmuje powiaty: cieszyński, bielski, żywiecki i miasto Bielsko-Biała.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Alarmy 1 stopnia także dla innych rejonów

Ostrzeżenia pierwszego stopnia funkcjonują w województwie opolskim, małopolskim i dolnośląskim. To ostatnie ma najwięcej zagrożonych powiatów. W przypadku ziemi opolskiej są to jedynie powiaty nyski, głubczycki i prudnicki, a w Małopolsce myślenicki i wadowicki. Z kolei na Dolnym Śląsku zagrożenie obejmuje powiaty: ząbkowicki, kłodzki, jaworski, dzierżoniowski, świdnicki, miasto Wałbrzych, wałbrzyski, kamiennogórski, jeleniogórski, miasto Jelenia Góra, złotoryjski, lwówecki, lubański i zgorzelecki.

Dzisiaj grzeje: 1. Wyciekło zdjęcie ślubne Anny i Bronisława Komorowskich. Uroda młodej Anny zwala z nóg
2. Nie żyje legenda piłki nożnej. Grał w historycznym remisie Polaków na Wembley

Alarmy pierwszego stopnia dotyczą zjawisk meteorologicznych, które powodują zagrożenie dla zdrowia i życia oraz straty materialne. W takich przypadkach meteorolodzy zalecają unikać otwartych przestrzeni i spodziewać się utrudnień komunikacyjnych. W przypadku zagrożenia pierwszego stopnia ryzyko jest znacznie większe. IMGW apeluje o uważne śledzenie komunikatów.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Fakt, o którym rząd milczy, w kontekście wzrostu emerytur. Najubożsi emeryci zostaną najbardziej pokrzywdzeni
  2. Nietypowy Fiat 126p zaskoczeniem na drodze. Zmiany w nim wprowadzone budzą podziw
  3. Pierwszy dzień zimy zaskoczył nawet synoptyków. IMGW już szykuje się do wydania alertów pogodowych
  4. Syn Maryli Rodowicz wypowiedział się na temat rozwodu rodziców. Bolesne słowa dla każdej matki
  5. Na Pomorzu tata zabił 5-letnią Milenkę. Nie poszedł do więzienia, mieszkańcy zamarli

Źródło: TVN

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News