Alarm rozszerzony na całą Polskę. Zagrożenie zdrowia i życia

Alarm rozszerzony na całą Polskę. Zagrożenie zdrowia i życia Źródło: windy.com

Pogoda w ostatnim czasie daje w kość - i to bardzo dosadnie. Tym razem IMGW znów nie ma dobrych wiadomości, istnieje bowiem zagrożenie zdrowia oraz życia. Lepiej pozostać w domach.

Pogoda zamiast typowej, lutowej, raczej przypomina tę kapryśną z marca lub kwietnia. Nie inaczej będzie w ciągu kilku kolejnych dni. IMGW ma ręce pełne roboty.

Pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie - najpierw powodzie, potem wiatry

W ostatnim czasie aura zmienia się o tyle dynamicznie, że IMGW praktycznie codziennie wydaje komunikaty dla kilku województw. Najczęściej dotyczą one opadów, a w ostatnim czasie wiatrów, które osiągały prędkość nawet 100 km/h. Przez niż Dennis w ciągu jednego dnia mieliśmy 15 kresek powyżej zera na Dolnym Śląsku, kiedy w tym samym czasie przez Bałtyk przechodził sztorm. Kolejne dni również nie zapowiadają się dobrze, IMGW nie ma dobrych wieści.

IMGW ostrzega przede wszystkim przed porywistym wiatrem, który w górach osiąga nawet 80 km/h. W województwach pomorskim i zachodniopomorskim nadal aktualne są alerty hydrologiczne 2. stopnia. Istnieje niebezpieczeństwo małych powodzi. Również okolice Szczecina muszą mieć się na baczności. IMGW przewiduje także, że 22 lutego wiatr może osiągnąć swoje apogeum. Instytut szykuje się do wydania ostrzeżeń na całą Polskę - istnieje zagrożenie zdrowia i życia.

W ciągu kilku najbliższych dni należy mieć się na baczności

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

IMGW przewiduje wydanie alertów w ciągu trzech kolejnych dni. 20 lutego o możliwych ostrzeżeniach muszą wiedzieć mieszkańcy województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i dolnośląskiego. Mieszkańcy wybrzeża tego dnia odetchną od opadów, jednak nie na krótko. 21 lutego mogą ponownie znaleźć się w strefie ostrzeżeń hydrologicznych. Tym razem do województw zagrożonych porywistym wiatrem dołączy też województwo opolskie. Najgorzej będzie 22 lutego.

Dzisiaj grzeje: 1. Z ostatniej chwili. Nie żyje legendarna aktorka, Polacy ją kochali
2. Nie żyje wokalistka Alibabek. Długo walczyła z guzem mózgu

W sobotę 22 lutego ostrzeżenia IMGW mogą dotyczyć już praktycznie całego kraju. Jeśli prognozy meteorologów się sprawdzą, mieszkańcy województw zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego powinni pozostać w domach. Ostrzeżenia 1. stopnia są wydawane, kiedy "warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". Lokalnie mogą wystąpić również nagłe burze i opady gradu.

Najlepsze newsy dnia:

  1. 9-latka zmarła przez powszechną chorobę. Nie wolno jej lekceważyć
  2. Mistrz świata w skokach narciarskich wraca do startów. Zobaczymy go już w Rasnovie
  3. Nie żyje wokalistka kultowego polskiego zespołu. Niedawno usłyszała straszną diagnozę, nie zdążyła zacząć leczenia
  4. Smutne, Anna Mucha już się pożegnała z Królikowskim. Zawsze będzie pamiętać spędzony z nim czas
  5. Ile koni jest na zdjęciu? Setki osób próbuje znaleźć rozwiązanie, ale prawie nikomu się nie udaje
  6. Jutro pod żadnym pozorem nie kupuj pączków. Ujawniono druzgocące informacje przed tłustym czwartkiem

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News