Poseł PiS, publikując tweeta o różnicy w nagraniach, prezentowanych przez TVN24 był pewien, że obnaża manipulację telewizji. Zamiast tego udowodnił, że brakuje mu wiedzy meteorologicznej na poziomie czwartoklasisty.

Maciej Wąsik opublikował na Twitterze zestawienie emitowanych przez TVN24 nagrań z wczorajszych manifestacji. Każde z nich robione było w innym miejscu. Wszystkie jednak w tym samym czasie. Mimo to, zdjęcia różniły się porą dnia. Film z Łodzi przedstawiał tłum protestujących w nocy a z Poznania – w dzień.

W Łodzi już ciemna noc, a w Poznaniu błękitne niebo. Cała prawda, całą dobę – ironicznie skomentował zestawienie Wąsik.

Różnica między zdjęciami nie wynikała jednak z próby manipulacji dziennikarzy a z podstawowych praw meteorologicznych. Godziny wschodu i zachodu słońca są zależne od szerokości geograficznej. To dlatego, ponieważ ziemia się kręci.

To jest prosta odpowiedź na poziomie czwartej klasy szkoły podstawowej, po prostu Ziemia się kręci – tłumaczył dla TVN24 astronom prof. Edwin Wnuk.

Różnica między godziną zachodu słońca może być naprawdę duża, kiedy porówna się dwa odległe od siebie punkty. Między Białymstokiem a Szczecinem wynosi nawet 40 minut.

Internauci nie potrzebowali opinii astronomów, aby zauważyć wpadkę posła. Wyśmiali jego wpis.

I jak tam tow. Wąsik? Aresztowaliście już Ziemię za to, że się obraca? A wiecie, że jest okrągła? I ludzie nie spadają. Dziwne, prawda? – skomentował jeden z internautów.

źródło: TVN24

Zobacz także: 

https://www.youtube.com/watch?v=BDQNFq1uh2w

...

Zobacz również