Podejmowane są próby kanonizacji Żołnierzy Wyklętych. "Oni naśladowali Chrystusa"

Podejmowane są próby kanonizacji Żołnierzy Wyklętych. "Oni naśladowali Chrystusa" Źródło: fot. wikimedia.og/Przemysław Jahr/Solidarność Walcząca

Prezes Fundacji "Łączka", Tadeusz Płużański powiedział w wywiadzie, że trwają próby kanonizacji poszczególnych Żołnierzy Wyklętych. Jego zdaniem wielu z nich otarło się o świętość już za życia.

Fundacja "Łączka" opiekuje się miejscem pochówku pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego znajdującym się na Warszawskich Powązkach. Oprócz tego, fundacja zajmuje się opieką nad rodzinami pomordowanych oraz propaguje historię.

W wywiadzie udzielonym telewizji Republice, prezes organizacji Tadeusz Płużański powiedział, że są podejmowane próby kanonizacji przede wszystkim w przypadku podpułkownika Cieplińskiego. Jego zdaniem wiele zachowań żołnierzy nosi znamiona świętości, a większość z nich była osobami głęboko wierzącymi i poświęcali się dla dobra ogółu.

- Pokolenie II RP, które potem przelewało krew za Polskę, należy niewątpliwie do najwspanialszych polskich pokoleń i możemy w przypadku wielu przedstawicieli tego pokolenia nie tylko o wzorcach osobowych, ale też wiele ich zachowań nosi wręcz znamiona świętości. O takim otarciu się o świętość, czy też realizowaniu tych zasad najwyższych, możemy mówić w przypadku kilku wyklętych niezłomnych [...] Trzeba się zastanowić, czy Pilecki, Ciepliński, Radziwonik nie powinni być wyniesieni na ołtarze. Takie próby już trwają, przede wszystkim w przypadku płk. Cieplińskiego. Misja niezłomnych to działanie z jednej strony dla Ojczyzny, a z drugiej, oddanie się Bogu. Warto przypomnieć słowa rotmistrza Pileckiego, który prosi swoją żonę, by czytała dzieciom „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempis. On, właśnie naśladowali Chrystusa- mówił Tadeusz Płużański.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :
wk źródło: Telewizja Republika
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News