Podatek PIT już nie będzie taki sam. Porażająca decyzja PiS

Podatek PIT już nie będzie taki sam. Porażająca decyzja PiS

Podatek PIT uległ właśnie całkowitej zmianie. Za sprawą przyjętej przez rząd nowelizacji, dokumenty wypełni za nas urząd skarbowy. W praktyce, już na początku przyszłego roku nie będziemy musieli wypełniać żadnych dokumentów. Czy system zadziała?

Podatek PIT i związane z nim coroczne kolejki w urzędach, zdaniem rządu działały nieprawidłowo. Od teraz, wszystkie formalności ma wypełnić za nas skarbówka na podstawie przesyłanych informacji o zaliczkach i składkach ZUS. Zwrot dostaniemy bez wypełniania jakichkolwiek formalności, skróci się także czas oczekiwania na wypłatę środków.

Rząd zmienił sposoby rozliczania Polaków. Podatek PIT bez formalności?

Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje indywidualnie dokumenty każdego z nas, mające na celu uwierzytelnić roczne dochody. Bazować będzie na informacjach z poprzedniego roku (takich jak ulga na dzieci, czy wiadomość o Organizacji Pożytku Publicznego, której chcieliśmy przekazać 1%). W systemie KAS odnajdziemy szczegóły dotyczące zaliczek na podatek czy PESEL,  dzięki któremu urzędnicy wskażą, jakie przysługują ulgi na dziecko. Podatek PIT już nie będzie taki sam. Czy urzędy gotowe są na taką rewolucję? KAS daje możliwość na ingerencję w wygenerowany dokument. Dzięki kontaktowi urzędu skarbowego z podatnikiem, ten będzie mógł sprawdzić wiarygodność sporządzonego przez urzędników wniosku. Wersja ta będzie dostępna na Portalu Podatkowym, a po zalogowaniu, każdy, kto rozlicza się rocznie, będzie mógł sprawdzić informacje o swoich dochodach. Zdaniem autorów, skróci się także czas oczekiwania na zwrot środków - maksymalnie do 45 dni. Podane przez przedstawicieli rządu dane wyglądają imponująco. Jeśli system zadziała, 25% podatników nie będzie musiało robić nic, aby ich wniosek został przyjęty. Kolejne 25% (małżeństwa, nie korzystające z ulg) wszystkie formalności zakończą drogą online. Wypełnione dokumenty będą czekały na Polaków na platformie już 15 lutego 2019 roku. Kolejki podatników, którzy chcieli rozliczyć podatek PIT, teraz mogą zastąpić kolejki interesantów. System, dopiero wdrażany, może nie zadziałać w oczekiwany sposób. Błędy w systemie, zmiany i indywidualne preferencje (chociażby dotyczące wskazania Organizacji Pożytku Publicznego) mogą znów zaprowadzić podatników do urzędów. Czy tak porażająca decyzja rządu nie powinna wystartować pilotażowo, aby przyzwyczaić Polaków do nowych zasad?  1. Gigantyczny skandal, oszaleli! PiS obniży Polakom pensje!
  2. Morawiecki publicznie przyznał się do kłamstwa! Jak mu nie wstyd?
  3. Miało być 300 plus, a będzie 400 minus! Rodzice będą płacić
Następny artykuł