Podatek od wynajmu mieszkania - ile trzeba płacić? Jest kara za jego unikanie

Podatek od wynajmu mieszkania - ile trzeba płacić? Jest kara za jego unikanie Źródło: pixabay.com/PhotoMIX-Company

Podatek od wynajmu mieszkania - jak jest wyliczany przez Urząd Skarbowy? Jesteś właścicielem lokum i chcesz je wynająć, jednak nie jesteś pewien, jaki formę opodatkowania płacić oraz jakie ewentualne konsekwencje będą wiązać się z unikaniem płacenia podatków? Spieszymy z wyjaśnieniami.

Podatek od wynajmu mieszkania - każda osoba, która postanowiła wynajmować swoje m2, musi się z nim mierzyć. To jedna z popularniejszych metod na comiesięczny dochód pasywny, jednak trzeba się również liczyć z obowiązkami, które będą ciążyć na właścicielu. Ile wynoszą kwoty i jakie podatki się płaci? Wszystko zależy - wyjaśniamy to w naszym artykule.

Jaki podatek od wynajmu mieszkania: ryczałt czy zasady ogólne?

Istnieją dwie formy opodatkowania, czyli metody naliczania podatku do wynajmu mieszkania. Są to:

  • zasady ogólne - oparte na dwóch progach: 18%, jeśli podstawa wynosi do 85 528 złotych, oraz 32%, czyli kwoty powyżej wymieniowej wcześniej podstawy. Kwota podstawy to kwota dochodu, czyli przychodów pomniejszonych o koszty (czyli dochód),
  • ryczałt - 8,5% to wysokość podatku naliczana od przychodów, a nie od dochodów, jest to bardzo ważna różnica.

W przypadku wybrania ryczałtu jako formy opodatkowania właściciel musi pamiętać o tym, że nie będzie on mógł zamortyzować lokalu, co oznacza, że nie będzie mógł odliczać wszystkich kosztów poniesionych na wynajmowane mieszkanie.

Oto kilka kwestii, o których należy pamiętać w 2019 roku: kwota wolna od podatku to 8 tysięcy złotych (czyli nie musisz się z nich rozliczać), jeśli wybierasz ryczałt jako formę opodatkowania i osiągasz przychód przekraczający 100 tysięcy złotych, to opodatkowanie wzrośnie do 12,5%. 

Oczywiście, jeśli rozliczasz się na zasadach ogólnych, terminem ostatecznym składania PIT-u jest koniec kwietnia (31 kwietnia), w przypadku ryczałtu jest to 31 stycznia. Jeśli mieszkanie jest wynajmowane przez firmę, może ona rozliczać się jeszcze na podstawie podatku linowego, który wynosi 19%, jednak z założeniem firmy wiążą się jeszcze inne koszty. 

Podatek od wynajmu mieszkania a czynsz. Od jakiej kwoty się go płaci i ile wynosi kara za unikanie podatków?

Kwota, od której właściciel mieszkania będzie musiał odprowadzić podatek, jest zależna od formy opodatkowania. Jeśli wybierze podatek na zasadach ogólnych, będzie to kwota dochodu, jeśli ryczałt - przychodu. Czym różni się przychód od dochodu? Dochód jest przychodem pomniejszonym o koszty.

Wybierając taką opcję właściciel może odliczyć między innymi wyposażenie, które nie przekracza 3,5 tysiąca złotych, media, czy naprawy. Co ciekawe remont przed wynajęciem należy traktować jako amortyzację, ponieważ zwiększa on wartość początkową mieszkania.

Osoby, które wynajmują mieszkanie, a nie płacą podatków z tego tytułu, powinny zdawać sobie sprawę, że jest to wykroczenie skarbowe - jeśli kwota nie przekracza 11 250 złotych, jeśli jest to kwota wyższa - mamy do czynienia z przestępstwem. 

Jednorazowa kara grzywny może wynieść od 225 do nawet 45 tysięcy złotych, a za każdy dzień zwłoki będą naliczane odsetki w wysokości 75-30 000 zł. Jeśli wcześniej nie zdawałeś sobie w tego sprawy, to lepiej jak najszybciej zgłoś to do Urzędu Skarbowego i skorzystaj z tak zwanego czynnego żalu, który może uchronić przed przykrymi konsekwencjami.

  1. Użytkownicy wykop.pl nagłośnili akt wandalizmu młodej instagramerki. Dziewczyna przeprasza
  2. Ile kosztuje znaczek na list w 2019 roku? Ceny potrafią zaskoczyć
  3. Ile kosztuje prawo jazdy? Ceny kursów bardzo się różnią
  4. Kim jest najmłodszy polski milioner? Jego majątek jest OGROMNY
  5. Jaki jest największy kot domowy na świecie? Trudno w to uwierzyć!
Następny artykuł