podatek od psa informacje
Pixabay.com, autor: Lepale
Joanna Szwalikowska - 6 Stycznia 2021

Fatalne informacje dla właścicieli psów. Trzeba będzie zapłacić więcej, ostateczny termin szybko się zbliża

Podatek od psa to danina, która obowiązuje już od 30 lat, została bowiem wprowadzona 12 stycznia 1991 roku na mocy ustawy o podatkach oraz opłatach lokalnych. Jego wysokość ustalana jest przez radę gminy, ale to minister finansów podaje górny limit opłaty, która wzrosła w 2021 roku.

Posiadanie czworonoga wiąże się nie tylko z wydatkami takimi jak karma, gadżety, zabawki czy wizyty u weterynarza. Właścicieli obowiązuje także podatek od psa, którego wysokość rośnie z każdym kolejnym rokiem.

Podatek od psa ponownie wzrósł. Zbliża się ostateczny termin zapłaty

Opłatę za posiadanie psa wprowadzono jeszcze w 1991 roku w ustawie dotyczącej podatków, a także opłat lokalnych. Podatek jest opłacany raz w roku, jego dokładna wysokość nie jest ustalona z góry. Ustala ją rada gminy, dlatego w różnych częściach kraju może się nieco różnić.

Górna granica, czyli maksymalna obowiązująca stawka jest z kolei ustalana przez szefa resortu finansów. Oznacza to, że rada gminy nie może ustalić większego podatku niż ten narzucony przez ministerstwo. W 2020 roku opłata wzrosła o 2 zł i wynosiła maksymalnie 12,40 zł. Zgodnie z obwieszczeniem na rok 2021 wynosi ona już 130,30 zł.

Lekarz powiedział bardzo gorzką prawdę o zarażonych Polakach. „Jesteśmy mistrzami w oszukiwaniu samych siebie”Lekarz powiedział bardzo gorzką prawdę o zarażonych Polakach. „Jesteśmy mistrzami w oszukiwaniu samych siebie”Czytaj dalej

Podatek za psa jest rozliczany w tym samym terminie co rozliczenie podatkowe, czyli do 30 kwietnia bieżącego roku.

Warto pamiętać, że jeśliczworonóg urodził się w drugiej połowie roku, opłata wynosi połowę stawki rocznej. Danina musi zostać opłacona nie później niż na do końca drugiego miesiąca życia czworonożnego przyjaciela. Uiszcza się ją na rzecz gminy, do której przynależymy.

Istnieje kilka grup osób, które nie muszą płacić podatku od psa. Są to przede wszystkim osoby niepełnosprawne, które posiadają psa asystującego, a także osoby powyżej 65. roku życia samodzielnie prowadzące gospodarstwo domowe. Daninie nie podlega również personel dyplomatyczny czy rolnicy - ci ostatni w takim przypadku nie mogą posiadać więcej niż dwa psy.

Ustawa o podatkach oraz opłatach lokalnych zakłada opłatę jedynie za psy, w związku z czym nie musimy płacić za zwierzęta domowe takie jak: koty, chomiki, rybki, świnki morsie, króliki itp.

- Zasada ta nie dotyczy właścicieli kotów rasowych powyżej 1000 zł. Właściciel takiego kota ma obowiązek odprowadzić podatek w wysokości 2 proc. wartości „przedmiotu” sprzedaży. Podatek należy zapłacić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy z hodowcą. Zwolnieni od podatku są ci, którzy kupili kota od podmiotu wystawiającego fakturę VAT lub adoptowali rasowego kotka ze schroniska- informuje DziennikPrawny.pl

Opłata za posiadanie psa nie obowiązuje wszędzie. Kwestia ta leży bowiem w radzie gminy, która może zdecydować, iż w danym miejscu nie ma obowiązku opłaty. Jeśli z jakiegoś powodu, właściciel czworonoga nie jest w stanie zapłacić podatku, ma możliwość zwrócenia się do urzędu gminy w celu zwolnienia z opłaty.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Obrazy PikioNiewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Dziennik Prawny, TVN 24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News